Olguculuk Nedir

Olguculuk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Olguculuk Nedir, Olguculuk Ne Anlama Gelir, Olguculuk Ne Demektir, Olguculuk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Olguculuk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Olguculuk Anlamı


Yalnızca olguların varlığını gerçek sayan, kendinde şey ya da numen kavramlarının boş olduğunu öne süren öğreti; fenomenalizm. Fransa’da Renouvier’nin temellendirmiş ve yaymış olduğu olguculuk Berkeley’e ve kökü David Hume’a kadar uzanan bir anlayıştır. Berkeley maddî bir tözün varlığını yoksayarak olguculuğa yaklaşırken David Hume nesnelerden elde ettiğimiz bilgileri de, kendimizden elde ettiğimiz bilgileri de olguların bilgileri olarak görür ve olguların temelindeki yasaların zorunlu yasalar olamayacağını bildirir. Kant da numenlerin bilgisini olası saymakla birlikte insan zihninin kesin olarak ancak olguların bilgisini kavrayabileceğini ileri sürerken olgucudur. Bütün bu gelişimlerden sonra Kant felsefesini değiştirerek geliştirmeye yönelen Renouvier numenlerin varlığını tam tamına yadsıyarak her şeyi sunumlara indirgedi, böylece Renouvier olguculuğu temellendirirken olumcu ve bilimci anlayışlara karşı bir tutum alır.

Konu ile ilgili aramalar: Olguculuk Nedir Olguculuk ödev ara Olguculuk kelime anlamı Olguculuk sözlükte ara Olguculuk ansiklopedi bilgi bankası ara Olguculuk ne demek Olguculuk neye denir

Olguculuk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.