Ofset Nedir

Ofset anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Ofset Nedir, Ofset Ne Anlama Gelir, Ofset Ne Demektir, Ofset Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ofset ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ofset Anlamı


Taşbaskıyı andıran modern baskı tekniği. Bu teknikte “kalıp” adı verilen çinko levhalar kullanılır. Resim ve yazılar levhaya “foto-ofset” tekniğiyle saptanır (resim ve yazılar filme alınır; film, ışığa duyarlı bir emülsiyonla sıvanan levha üzerine konarak ışıkla pozlandırılır; filmdeki resim ve yazılar levhaya geçer). Asitle muamele sonucu resim ve yazılar kalıp üzerine kopya edilmiş olur. Baskıya hazır duruma gelen kalıp, kalıp kazanına takılır. Kalıp her dönüşünde önce su, sonra da mürekkep merdanesine temas ederek yazı ve resimlerin bulunduğu bölüm mürekkeplenir ve böylece kauçuk kazanına aktarılır. Basılacak tabaka ya da bobin kâğıt, kauçuk kazanı ile baskı kazanı arasından geçerken resim ve yazılar kâğıda geçer. Ofset tekniğiyle siyah-beyaz ya da çok renkli baskı yapılabilir. Çok renkli baskıda genellikle sarı, mavi, kırmızı ve siyah mürekkepler kullanılır. Her renk için ayrı bir kalıp hazırlanır. Kâğıdın aynı bölümüne (gerekiyorsa) bu dört renk farklı tonlarda düşürülerek hemen her türlü renk bileşimi elde edilir.

Konu ile ilgili aramalar: Ofset Nedir Ofset ödev ara Ofset kelime anlamı Ofset sözlükte ara Ofset ansiklopedi bilgi bankası ara Ofset ne demek Ofset neye denir

Ofset ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.