Mütevelli Nedir

Mütevelli anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Mütevelli Nedir, Mütevelli Ne Anlama Gelir, Mütevelli Ne Demektir, Mütevelli Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mütevelli ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mütevelli Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda vakıfları, vakıf şartnamesine (vakfiyye) ve din hukuku (şeriat) hükümlerine uygun olarak yönetmekle görevli kimse.

1) Vakfiyyede belirtilen şartlara göre. Bu durumda mütevelli genellikle vakfı kuranın soyundan olurdu.
2) Vakıf kurucusu mütevelli ile ilgili bir şart koşmamışsa ya da vakıf kurucusunun soyundan kimse yoksa, bölgenin kadı ya da müftüsünün uygun gördüğü birini mütevelli atamasıyla.

Vakıfta tasarruf hakkı mütevelliye aittir ve bu hakka müdahale edilemez. Günümüzde de bir vakfın yönetimiyle görevli kimselere bu ad verilir.

Konu ile ilgili aramalar: Mütevelli Nedir Mütevelli ödev ara Mütevelli kelime anlamı Mütevelli sözlükte ara Mütevelli ansiklopedi bilgi bankası ara Mütevelli ne demek Mütevelli neye denir

Mütevelli ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.