Morfin Nedir

Morfin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Morfin Nedir, Morfin Ne Anlama Gelir, Morfin Ne Demektir, Morfin Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Morfin ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Morfin Anlamı

Tıpta kullanılan narkotik ve ağrı kesici ilâç. İlk kez 1806′da Alman kimyacı F.W.A. Sertürner tarafından afyondan elde edilmiştir. Morfin, kanserin neden olduğu ağrıların tedavisinde ve öteki ağrı kesicilerin etkisiz kaldığı durumlarda kullanılır. Aynı zamanda iç kanama, kalp yetmezliği ve tifo gibi bedenin aşırı derecede yıpranmasına neden olan hastalıklarda hastayı sakinleştirici bir etkisi vardır.

Morfin, haşhaş bitkisinin olgunlaşmamış tohum kapsülünün öz suyunun kurutulmasıyla renksiz kristal ya da beyaz kristalsi toz hâlinde elde edilir. Morfin solunum, dolaşım ve sindirim sistemlerini baskılayarak, rahat, uyuşuk bir duruma, kusmaya ve ruhsal çöküntüye neden olur.

Konu ile ilgili aramalar: Morfin Nedir Morfin ödev ara Morfin kelime anlamı Morfin sözlükte ara Morfin ansiklopedi bilgi bankası ara Morfin ne demek Morfin neye denir

Morfin ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.