Montrö Antlaşması Nedir Maddeleri Kararları

Montrö Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Montrö Antlaşması Nedir, Montrö Antlaşması Ne Anlama Gelir, Montrö Antlaşması Ne Demektir, Montrö Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Montrö Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Montrö Antlaşması Anlamı

Boğazlar sorunuyla ilgili olarak, İsviçre’nin Montreux kentinde yapılan antlaşma (20 Temmuz 1936). Antlaşma, Türkiye’nin çağrısı üzerine toplanan Bulgaristan, İngiltere, Fransa, Japonya, Romanya, Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve Yunanistan devletlerinin delegeleri tarafından imzalandı. Lozan Konferansı ile iki boğazda da kıyılar askerden arındırılmış ve geçişleri düzenlemek amacıyla, içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilcisinin de yer aldığı bir komisyon oluşturulmuştu. Boğazların güvenliği ise “Cemiyeti Akvam” tarafından sağlanacaktı. I. Dünya Savaşı ertesinin siyasî sorunları, özellikle Almanya ve İtalya’nın “Cemiyeti Akvam” kararlarına uymayan saldırgan bir politika izlemeye başlamaları, Lozan’ın boğazlarla ilgili koşullarının uygulanmasını güçleştirmiş ve değiştirilmesi zorunlu duruma gelmişti. 11 Nisan 1936’da Lozan Konferansı’na katılan tüm devletlere çağrı yapıldı. Bu çağrı İtalya dışında tüm devletlerce olumlu karşılandı (İtalya 1938’de imzaladı). Yapılan antlaşmayla, boğazlara yeni bir düzenleme getirildi. Buna göre: Lozan Antlaşması ile oluşturulan Boğazlar Komisyonu kaldırıldı; boğazların yönetim ve güvenliği Türkiye’ye bırakıldı; savaş gemilerinin geçişleri bazı koşullara bağlandı ve savaş durumundaki devletlerin gemilerinin boğazlardan geçişi yasaklandı. Montreaux Antlaşması, bugün de yürürlüktedir.

Konu ile ilgili aramalar: Montrö Antlaşması Nedir Montrö Antlaşması ödev ara Montrö Antlaşması kelime anlamı Montrö Antlaşması sözlükte ara Montrö Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Montrö Antlaşması ne demek Montrö Antlaşması neye denir

Montrö Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.