Momentum Nedir

Momentum anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Momentum Nedir, Momentum Ne Anlama Gelir, Momentum Ne Demektir, Momentum Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Momentum ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Momentum Anlamı

Hareket hâlindeki bir cismin, hareketini sürdürmesini sağlayan kuvvet. Momentum vektörel bir büyüklüktür. Yani bir büyüklüğü ve yönü vardır. Bir cisme dışarıdan bir kuvvet uygulandığında bu cismin hareketinde bir değişikliğe neden olur. Bir cisme uygulanan kuvvetin etkisi kuvvetle hareket süresince geçen zamanın çarpımıdır ve cismin momentumundaki değişikliğe eşittir. Hareket hâlindeki cisme dışarıdan bir kuvvet etki etmezse, cismin toplam momentumunda bir değişiklik olmaz. Momentum(P), cismin kütlesi x cismin hızı formülüyle bulunur:

P = m . v

Cismin momentumu onun kinetik enerjisiyle karıştırılmamalıdır. Aralarındaki fark şahmerdanın hareketinde gözlenebilir. Şahmerdanın sürüleceği mesafe kinetik enerjiye; bu hareketin sonlanması için gereken zamanın uzunluğu da momentuma bağlıdır. Cisim, hareketi doğrusalsa doğrusal momentuma; dönme hareketi yapıyorsa açısal momentuma sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Momentum Nedir Momentum ödev ara Momentum kelime anlamı Momentum sözlükte ara Momentum ansiklopedi bilgi bankası ara Momentum ne demek Momentum neye denir

Momentum ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Momentum Nedir” için bir yorum

  • 04 Kasım 2013 tarihinde, saat 20:56
    Permalink

    tamam momentumun ne oldugunu anladm. korunduğunu da biliyorum. ama korunan ve momentum adını taşıyan bu sey nedir. bunlar matematiksel ifadesidir. fiziği nedir bunun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.