Mitoz Nedir

Mitoz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Mitoz Nedir, Mitoz Ne Anlama Gelir, Mitoz Ne Demektir, Mitoz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mitoz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mitoz Anlamı

Canlılarda hücrenin art arda oluşan olaylar dizisi sonucu bütün elemanlarıyla iki eşit hücreye bölünmesi. Ortomitoz denen ve dört evreden oluşan çokhücreli hayvan ve bitkilerdeki mitoz olayı şöyle olur:

a) Profaz (ilk evre) denen bu evrede kromozomlar kısalır, kalınlaşır ve oluşmaya başlayan bir yıldız iki yıldıza bölünerek, her biri hücrenin kutuplarına gider.
b) Metafaz (ardıl evre) denen evrede çekirdek zarı yok olur ve kromozomlar hücrenin ekvator düzlemine toplanır.
c) Anafaz (ağan evre) denen evrede her kromozom birbirine eş iki kromozoma ayrılır; ayrılan kromozomlar eşit iki küme hâlinde iğ ipliği kutuplarına yönelir.
d) Telofaz (son evre) denen evrede kromozom kümeleri kutuplara varınca etraflarında bir zar oluşmaya başlar. Bir süre sonra sitoplazma da ortadan ikiye bölünerek iki yavru hücre oluşur.

Konu ile ilgili aramalar: Mitoz Nedir Mitoz ödev ara Mitoz kelime anlamı Mitoz sözlükte ara Mitoz ansiklopedi bilgi bankası ara Mitoz ne demek Mitoz neye denir

Mitoz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Mitoz Nedir” için bir yorum

  • 19 Eylül 2012 tarihinde, saat 18:01
    Permalink

    cevap işime yaradıı teşekkürlerr :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.