Mısır Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir

Mısır anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Mısır Nedir, Mısır Ne Anlama Gelir, Mısır Ne Demektir, Mısır Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mısır ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mısır Anlamı

Buğdaygillerden (Poaceae ya da Graminae) ailesinin Maydeae üyesinden bir tahıl. Güney Afrika kökenli olduğu düşünülen bu bitki Avrupa’ya Kristof Kolomb tarafından götürülmüş ve daha sonra bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. 150-300 cm boyunda olan mısırın, boğumlu, dik ve sert bir gövdesi vardır. Gövdenin ucundaki püsküller erkek çiçekleri, gövde boğumlarından çıkan başaklar da dişi çiçekleri oluşturur. Koçan olarak bilinen, sap bölümünden çıkan koçan yapraklarınca (gömlek) çepeçevre sarılıdır. Farklı özelliklere sahip ve tane özelliğine göre ayrılan mısır, yedi ana grupta toplanır.

Dünya tahıl üretiminde buğdaydan sonra ikinci sırada yer alan mısırın dünya üretiminde ABD ilk sırayı alır. Sırasıyla Çin, Brezilya, Meksika, Romanya, Yugoslavya, Güney Afrika, Arjantin, Fransa, Hindistan, İtalya ve Macaristan dünya mısır üretiminde ABD’den sonra gelirler.

Konu ile ilgili aramalar: Mısır Nedir Mısır ödev ara Mısır kelime anlamı Mısır sözlükte ara Mısır ansiklopedi bilgi bankası ara Mısır ne demek Mısır neye denir

Mısır ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.