MİS – Milli İzleme Sınavı Nedir – Nasıl Uygulanacak?

MİS NEDİR?

TEOG sınavına girecek olan öğrenciler yoğun stres yaşıyorlardı ve 8. sınıf öğrencileri birinci dönem ve ikinci dönem olmak üzere 2 kez TEOG sınavına giriyorlardı.

TEOG tartışmaları sonunda TEOG kalktı ve liseye başlayacak adaylar artık  yerine Milli İzleme Sınavı’na girecekler. Peki MİS nasıl olacak? Öğrencileri stresten kurtaracak mı?

MİS NASIL UYGULANACAK?

 Δ TEOG’a giren öğrenciler 8. sınıfta giriyorlardı ancak yeni sistem de 5-6-7-8 sınıflarda her yıl sınav yapılacak. 5-6-7. sınıflara yazılı sınav ( açık uçlu ) her desten yapılan sınavların bir tanesi , Teog gibi merkezi olarak yapılacak.

 Δ Merkezi yapılacak sınav soruları Bakanlıkça hazırlanıp okullara gönderilecek . Öğrenciler sınava kendi okulunda farklı sınıfta girecek. Sınavlara öğrencinin dersine girmeyen öğretmenler gözetmen olarak görevlendirilecek .Cevap kağıtlarını yine öğretmenler değerlendirecek.

 Δ 5-6-7.sınıflarda yapılan yazılı sınav ve merkezi sınavların ortalamaları alınacak . Bu puanlar lise yerleştirmesinde kullanılacak.

 Δ Bu sınavlarda alınacak notlar ; 5.sınıf % 10 , 6.sınıf % 30 ve 7. sınıf % 30 olmak üzere yerleştirmeye esas puana yansıtılacak.

 Δ Sistem 8. sınıfa gelene kadar bu şekilde işleyecek, 8. sınıfta yine merkezi olarak açık uçlu sorularla bir sınav yapılacak.

 Δ Sekizinci sınıfta yapılan sınav puanı önemli , bu puana önceki yıllarda yapılan sınav puan ortalamaları  eklenecek.Öğrencinin liseye yerleşeceği puan ortaya çıkacak. Spor ve sanatsal faaliyetlere de puan verme çalışması da bulunuyor.

YENİ SINAV “MİS” NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “merkezi sınav olmasın” talimatını verdiği gün, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü illere bir yazı gönderdiği ortaya çıktı. Yazıda, 5. sınıflarda uygulanacak yeni bir sınava ilişkin hazırlık talimatları yer aldı. Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilecek sınav ilk kez 5. sınıflara aralık ayında uygulanacak.

MİS HANGİ DERSLERDEN VE KONULARDAN ÖĞRENCİLERİ SORUMLU TUTACAK

Δ Milli Eğitim Bakanlığı Milli İzleme Sistemi (MİS)’de bu sene Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular soracak. Sınavda sadece ilk birkaç ünite sorulacaktır.

Sınavda sadece Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden sorular yer alacak.
Genelgeyle pilot illere ilk dönem sonuna kadar yetiştirilmesi gereken konuları bildiren MEB, işlenmesi gereken kazanımlar konusunda da okulların bilgilendirilmesi talimatını verdi.
İlk sınavda MEB’in yeni 5. sınıf Türkçe ders kitabında belirtilen ilk dört tema ve bu temalarda işlenen kazanımlar İzleme Sınavı’nın kapsamını oluşturacak.
Türkçe sınavında “Çocuk Dünyası”, “Milli Mücadele ve Atatürk”, “Erdemler”, “Bilim ve Teknoloji” temalarındaki okuma kazanımları belirlendi.
Matematik dersi kapsamında ise MEB sınavda sormak üzere “Doğal Sayılar”, “Doğal Sayılarda İşlemler”, “Kesirler” ve “Kesirlerde İşlemler” konuları takvimlendirdi. Toplamda 73 saatlik ders planı yapan bakanlık, ilk olarak çocuklardan 9 basamaklı sayıların okunup yazılmasını, en çok 5 basamalıklı sayılarla toplama ve çıkarma işlemi, 3 basamaklı sayılarda çarpma işlemi ve dört basamaklı bir sayının 2 basamaklı bir sayıya bölmesini bekledi. Ayrıca, dört işlem içeren problemler, sayıların kare ve küpü hesaplaması, kesirli sayılara ilişkin işlemler de çocuklara öğretilmesi beklenen konular arasında yer aldı.

Fen Bilgisi dersi kapsamında da ilk 3 ünite olan “Dünya, Güneş ve Ay”, “Canlılar Dünyası”, “Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme” konuları yer aldı. Bu kapsamda çocuklardan Dünya, Güneş ve Ay hakkında bilgi sahibi olmaları, mikroskobik canlıların varlığı, canlıların sınıflandırılmasında sistematik terilmler, kuvvet birimi ve sürtünme kuvverini günlük yaşamdan örneklerle öğrenmeleri beklenecek.

MİS ÖNCE PİLOT UYGULAMA OLARAK YAPILACAK

Δ Pilot uygulama olarak yapılacak ve ilk olarak pilot illerde gerçekleşecek. Peki bu pilot iller hangileri?

Δ Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerin pilot uygulama için seçildiği yeni sınav sisteminin ilk planda 24 şehirde denenmesine karar verildi.

Δ Bakanlığın belirlediği iller arasında Aydın, Bursa, Erzurum, Mardin, Mersin, Konya, Gaziantep, Kayseri, Trabzon’un da aralarında olduğu 15 büyükşehir yer aldı.

İlgili aramalar: teog, mis, yeni sistem, liselere giriş sınavı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.