Milliyetçi Hareket Partisi Nedir

Milliyetçi Hareket Partisi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Milliyetçi Hareket Partisi Nedir, Milliyetçi Hareket Partisi Ne Anlama Gelir, Milliyetçi Hareket Partisi Ne Demektir, Milliyetçi Hareket Partisi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Milliyetçi Hareket Partisi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Milliyetçi Hareket Partisi Anlamı

Türkiye’de siyasî parti. 27 Mayıs 1960’tan sonra kurulan Millî Birlik Komitesi’nden tasfiye edilen “14’ler”in bir bölümü, sürgüne gönderildikleri yerlerden ülkeye dönüşte Alparslan Türkeş’in önderliğinde, Osman Bölükbaşı’nın genel başkanı olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne (CKMP) girdiler (1965). Partinin hızla milliyetçi fikirleri benimsemesi ve sağ eğilimli gençlerin büyük çoğunluğunu bünyesine toplamasıyla Alparslan Türkeş ve kadrosu, CKMP’de egemen oldular ve Türkeş genel başkan seçildi. Parti, 1965 seçimlerinde “millî bakiye” sisteminin sağladığı olanakla 11 milletvekili çıkardı. Türkeş ve arkadaşlarının getirdiği “Dokuz Işık” ilkelerine uymak için yapılan çalışmalar sonucunda, 1969 Adana Kongresi’nde partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi. Parti amblemi olarak da kırmızı zemin üzerine üç hilâl kabul edildi. Parti, 1969 seçimlerinde, seçim sisteminin de değişmesiyle ancak 1 milletvekili çıkarabildi.

MHP’nin amaç ve hedefi, programının 1. maddesinde şöyle ifade edilmekteydi: “Gayemiz, Türkiye’de insan hak ve hürriyetlerini, kişinin ve toplumun refah ve huzurunu, sosyal güvenliği gerçekleştirecek ve teminata bağlayacak bir devlet düzeni ve yönetimini bütün müesseseleriyle birlikte kurmaktır.” 1969 seçimlerinden sonra kendini toparlama yoluna giden MHP, gittikçe sertleşen gençlik kesimindeki sağ-sol çatışmasında sağ eğilimli gençleri kendine çekti. Hazırladığı özel programda gençliği, kurmak istediği düzenin ana hazırlayıcısı saydı. Basında ve halk arasında üyelerine “komanda” adı verilen gençlik kollarını (Ülkü Ocakları, Ülkücü Gençlik Dernekleri vb.) kurdu. Bu gibi kimseleri özel komando eğitiminden geçirdikten sonra parti hizmetinde kullanmaya başladı. 1973 seçimlerinde oylarını bir miktar artırarak geçerli oyların %3,5’ini aldı ve parlamentoya 3 milletvekili soktu. 1975’te kurulan 1. Milliyetçi Cephe hükümetinde yer alan MHP’nin genel başkanı Türkeş, başbakan yardımcısı ve devlet bakanı, parti genel sekreteri Mustafa Kemal Erkovan da devlet bakanı oldu.

Parlamentodaki temsil gücünün çok üstündeki bir oranla hükümet ortağı edilen MHP, bir yandan yurt içindeki ve dışındaki (Almanya) örgütlerini güçlendirdi, bir yandan da devlet kurumlarında etkinliğini artırmaya koyuldu. Birçok kurum, MHP yanlısı “Ülkücü” gençlerin denetimi altına girdi. 1977 seçimlerinde, CHP ile birlikte oylarını artıran tek parti oldu. Oy artış oranı % 100’e yaklaşırken MHP, 16 milletvekili çıkararak ilk kez TBMM’de grup kurabilecek sayıda sandalye kazandı. 1977’de beş ay kadar süren 2. Milliyetçi Cephe hükümetinde yer alan MHP, hükümetteki bakan sayısını da artırdı. 1978 başında kurulan CHP hükümeti döneminde MHP’nin birçok üyesi, gittikçe artan anarşi hareketlerinde rol aldı. Cinayet sanığı birçok sağ eylemci yakalandı ve bunların MHP ile ilişkili oldukları ortaya çıkarıldı. 12 Eylül 1980’den sonra diğer partilerle birlikte kapatıldı. Yönetici kadrosu, “anayasal düzeni yıkmak” iddiasıyla sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanmaya başlandı.

Konu ile ilgili aramalar: Milliyetçi Hareket Partisi Nedir Milliyetçi Hareket Partisi ödev ara Milliyetçi Hareket Partisi kelime anlamı Milliyetçi Hareket Partisi sözlükte ara Milliyetçi Hareket Partisi ansiklopedi bilgi bankası ara Milliyetçi Hareket Partisi ne demek Milliyetçi Hareket Partisi neye denir

Milliyetçi Hareket Partisi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.