Merkez Bankası Nedir Görevi

Merkez Bankası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Merkez Bankası Nedir, Merkez Bankası Ne Anlama Gelir, Merkez Bankası Ne Demektir, Merkez Bankası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Merkez Bankası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Merkez Bankası Anlamı

Bir ülkede para arzını, kredileri ve kredi maliyetlerini düzenlemekten sorumlu kurum. Ayrıca Merkez bankası birçok ülkede, bankacılık sisteminin işleyişini denetlemek, çeklerde takas işlemini yürütmek, kambiyo denetimleriyle döviz alım-satımını gerçekleştirmek, hükümetin malî acenteliğini ve danışmanlığını yapma sorumluluklarını da üstlenir. Amacı, parasal istikrarı ve düzenli iktisadi büyümeyi sağlamaktır. İlk Merkez Bankası 1694’te İngiltere’de kurulmuştur. 1930’lardaki büyük bunalımın ardından merkez bankalarının iktisadi istikrarın ve büyümenin sağlanmasındaki önemleri artmış, kredi alanındaki yetkileri genişletilmiştir. TC. Merkez Bankası ise 11 Haziran 1930 tarih ve 1715 sayılı yasaya dayanılarak kurulmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Merkez Bankası Nedir Merkez Bankası ödev ara Merkez Bankası kelime anlamı Merkez Bankası sözlükte ara Merkez Bankası ansiklopedi bilgi bankası ara Merkez Bankası ne demek Merkez Bankası neye denir

Merkez Bankası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.