Mengücükler Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur

Mengücükler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Mengücükler Nedir, Mengücükler Ne Anlama Gelir, Mengücükler Ne Demektir, Mengücükler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mengücükler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mengücükler Anlamı

Mengücükler Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur
12. ve 13. yüzyıllarda Erzincan, Kemah, Divriği ve Şebinkarahisar bölgelerinde hüküm süren bir türk beyliği. Devletin kurucusu Mengücük Gazi, Alparslan’ın komutanlarındandı. Malazgirt Savaşı’na katıldı, zaferden sonra Erzurum ve Kemah kentlerini aldı. Daha sonra Alparslan bu kentlerin yönetimini ona bıraktı. Mengücük Gazi’nin ölümünden sonra Mengücükler, biri Kemah-Erzincan, diğeri Divriği kolu olmak üzere ikiye ayrıldılar. Bu devletlerin başına Mengücük Gazi’nin torunları geçti. Bunlardan Erzincan-Kemah kolu siyasî bakımdan daha önemli bir rol oynamıştır. Divriği kolu ise siyasî ve askerî bakımdan önemli değildir. Bu kolun varlığı bile ancak Divriği’de bıraktıkları yapıtlardan anlaşılmaktadır.

Erzincan-Kemah Mengücüklerinin en tanınmış hükümdarı Fahrettin Behram Şah’tır. Onun zamanında Erzincan hem kültürel hem de iktisadi bakımdan önemli bir merkez oldu. Fahrettin Behram Şah, Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan’ın damadıydı. Bu bakımdan onun zamanında Mengücüklerin Erzincan-Kemah kolunun, Anadolu Selçuklularının himayesine girdiği kabul edilebilir. Behram Şah’ın ölümünden sonra yerine II. Davut Şah geçti. Onun zamanında Anadolu Selçuklularına olan bağlılık sürdü. Mengücüklerin Erzincan-Kemah kolu, Alaettin Keykubat tarafından ortadan kaldırıldı; Erzincan-Kemah doğrudan Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlandı (1228)

Konu ile ilgili aramalar: Mengücükler Nedir Mengücükler ödev ara Mengücükler kelime anlamı Mengücükler sözlükte ara Mengücükler ansiklopedi bilgi bankası ara Mengücükler ne demek Mengücükler neye denir

Mengücükler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.