Mekatronik Teknikeri Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları

Mekatronik Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Mekatronik Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Mekatronik Teknikeri Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Mekatronik Teknikeri Mesleği

TANIM

Her türlü mekanik, elektrikli ve elektronik cihazların üretimi, bakımı, onarımı ve işletilmesi konularında mekatronik mühendisleri ile teknisyenleri arasında görev yapan ara elemandır.

GÖREVLER

· Tasarlanan projelerin üretiminde çalışır.
· Akıllı cihazların geliştirilmesi için araştırma, inceleme ve ölçümler yapar,
· Mekatronik sistemlerin (Elektro-mekanik cihazların) montajı-demontajı, test, servis, bakımını ve kontrolünü yapar,
· Mekanik ve elektronik arızaların giderilmesini sağlar,
· Mekatronik, makine ve elektronik mühendislerine yardım eder,.
· Sorumluluk alanına giren kalibrasyonları, ölçüm ve ayarları yaparak aletlerin verimli çalışmasını sağlar.

KULLANILAN ALET

VE MALZEMELER

· PLC (programlanabilir mantık kontrol ünitesi) cihazı,
· Bilgisayar ve bilgisayarlı makinalar,
· Makine ve elektrik-elektronik araçlar için kullanılan aletler (Osiloskop,Avometre,ayva,lehim vb.)
· Atölyedeki genel araç ve gereçler.
· Direnç, kondansatör, entegre devre, transformatör gibi elektronik devre elemanları,
· Güç Kaynakları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mekatronik Teknikeri olmak isteyen;
Sayısal yeteneğe sahip,
Matematik ve Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, çizim yeteneğine sahip,
Dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, tasarım gücü kuvvetli,
Mekanik yeteneği olan, elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
Sabırlı, sorumluluk sahibi,
İşbirliği ve yeniliklere açık,araştırıcı,
Gözlerinde aşırı kusur bulunmayan,
Algılama, sayı ve sembollerle akıl yürütme, karar alma ve analiz etme yeteneğine sahip
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Mekanik ve elektronik cihazların üretim,bakım onarımı ve işletilmesi ile ilgili faaliyette bulunan işyerlerinde çalışırlar.Görevini genellikle makine başında gerektiği duruma göre oturarak veya başka pozisyonlarda yaparlar. Çalışma ortamı kapalı olup zaman zaman gürültülüdür. Beraber çalıştığı kişilerle ve müşterilerle iletişim kurar.

MESLEK EĞİTİMİNİN

VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Mekatronik” önlisans programında verilmektedir.
Balıkesir Üniversitesi Edremit MYO.
Bahçeşehir Üniversitesi(İstanbul)MYO.
Celal Bayar Üniversitesi(Manisa)- Soma MYO.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi-Çan MYO.
Dokuz Eylül Üniversitesi(İzmir)-İzmir MYO.
Gaziantep Üniversitesi-Gaziantep MYO.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi(Tokat) Turhal MYO.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi(Tokat) Zile MYO.
Giresun Üniversitesi-Şebinkarahisar MYO.
Kadir Has Üniversitesi(İstanbul)- Teknik Bilimler MYO.
Kastamonu Üniversitesi MYO.
Kocaeli Üniversitesi Gebze MYO.
Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO.
Mustafa Kemal Üniversitesi (Hatay)-İskenderun MYO.
Namık Kemal Üniversitesi(Tekirdağ)-Teknik Bilimler MYO.
Sakarya Üniversitesi Sakarya MYO.
Sakarya Üniversitesi Adapazarı MYO.
Selçuk Üniversitesi (Konya)-Kadınhanı Faik İçil MYO.
Selçuk Üniversitesi (Konya)-Konya Ereğli MYO.
Uludağ Üniversitesi(Bursa)-Teknik Bilimler MYO.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Fizik, Matematik, Yabancı Dil.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin,BilgisayarlI Nümerik Kontrol (CNC), -Denizcilik (Makine Zabitliliği) ,-Endüstriyel Mekanik , -Endüstriyel Otomasyon ,eknolojileri ,-Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), -Endüstriyel Otomasyon Tek. (Mekanik/Makine)
-Gemi Makineleri ,-Hidrolik ve Pnömatik ,-Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi ,-İş Makineleri ,-İş Makineleri Bakım ve Onarým -İş Makineleri Operatörlüðü,-Kalıp / Kalıpçılık ,-Konfeksiyon Makineleri Bakým ve Onarım ,-Makine
-Makine Teknolojisi, -Mekatronik ,-Metal İşleri,-Metal Teknolojisi ,-Metalurji -Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi) Mikroteknik -Motor / Motor (Benzinli) / Motor (Dizel) Motorlu Araçlar Teknolojisi Nümerik Kontrollü Makineler (CNC) Tesviye -Biyomedikal Cihaz Teknolojisi -Denizcilik (Gemi Elektroniði ve Haberleşme) Denizcilik (Gemi Otomasyonu) –Elektrik -Elektrik-Elektronik -Elektrik-Elektronik Teknolojisi Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüðü
-Elektromekanik Taþýyýcýlar Elektronik -Endüstriyel Elektronik -Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri -Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik) -Endüstriyel Otomasyon Tek. (Mekanik/Makine) -Gemi Elektroniði ve Haberleþme -Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi –Mekatronik -Otomatik Kumanda –Telekomünikasyon -Týp Elektroniði – Uçak Bakım (Uçak Elektroniði) çak Bakım Teknisyenliði ve Elektroniði -Uçak Bakım ve Elektroniði
-Uçak Elektroniði

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

bölümlerinden mezun olanlar “Mekatronik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB)’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-2“ puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde yerleştirilebileceklerdir

EĞİTİM SÜRESİ
VE İÇERİĞİ
– Eğitim süresi 2 yıldır.
Bu eğitim süresince öğrenciler; Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları, Yabancı Dil, Matematik, Bilgisayar, Teknolojinin Temel İlkeleri,,Mekanik, Devre Analizi, Malzeme Teknolojisi, Genel ve Teknik İletişim,Temel Ensturumantasyon, Sayısal Elektronik, Analog Elektronik, Hidrolik ve Pnomatik Sistemler, Programlanabilir Mantık Kontrol, Mikro İşlemler, Sitem Analizi ve Tasarım, Mekatronik, İşletme Yönetimi, İşlem Ölçümleri,Sistem Bakımı ve Hata arama gibi dersleri alırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE- DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarıyla tamamlayanlara “ Mekatronik “ ön lisans diploması ve” Mekatronik Teknikeri “ünvanı verimektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

– Mekatronik teknikerleri kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda teknik eleman olarak çalışırlar. Özellikle bilgisayarlı makinaların ve teknolojinin hızla geliştirildiği günümüzde özel sektörde, sanayide ve atölyelerde çalışma şansına sahiptirler.
– Mekatronik teknikerleri çalışma alanları ile ilgili kendi işyerlerini açabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

– Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar.
– Ayrıca eğitim döneminde işletmelerde staj yaparken işletmenin durumuna ve anlaşmaya göre belli bir ücret imkanı olabilir.

EĞİTİM SONRASI

– Kamu sektöründe çalışacaklar, memur, sözleşmeli veya geçici statülerde çalışma imkanına sahiptirler. Memurlar, teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 1. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.
– Özel sektörde ve kendi işini kuranlarda alınan ücret işin pozisyonu ve işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir.
– Yabancı dili iyi derecede olanlar ve teknik uygulası iyi durumda olanlar özel sektörde daha iyi bir ücret alma şansına sahiptirler.

MESLEKTE İLERLEME

-Mesleki eğitimden sonra özel veya kamu sektöründe çalışanlar idari kadroda bölüm şefi , başarılı olursa müdür olabilirler.

-ÖSYM tarafından yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda, başarılı olmaları halinde Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği ,Elektrik Mühendisliği , Elektrik Öğretmenliği , Elektrik-Elektronik Mühendisliği , Elektronik Mühendisliği ,Elektronik Öğretmenliği , Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği , Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ,Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği ,İmalat Mühendisliği ,Kontrol Mühendisliği ,Makine Mühendisliği ,Mekatronik Mühendisliği ,Mekatronik Öğretmenliği ,Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği ,Uzay Mühendisliği ,Üretim Mühendisliği lisans programlarına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER
· Elektrik teknikerliği,
· Elektronik teknikerliği,
· Makine teknikerliği,
H- EK BİLGİLER

Mekatronik programında okutulan ders İçerikleri:

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı:Temel bilgiler, DOS WINDOWS, Kelime İşleme, Veri Tabanı Kullanma Prezentasyon hazırlama, Bilgi Ağları kullanma:İnternet, E-Mail,
Matematik I :
Teknolojinin Bilimsel İlkeleri: Malzeme Özellikleri, Statik,Dinamik, Enerji, İş ve Güç, Mekanik ve Elektromanyetik Dalga Hareketi, Akışkanlarda Basınç.
Genel İletişim: İletişim nedir? İletişim türleri-İletişim ilkeleri, iş mektupları ve uygulaması, telefon, faks, bilgisayar vs araçlarla iletişim. Sorular ve anketler grafik iletişim. Toplantı ve rapor düzenleme.
Bilgisayar Destekli Teknik Resim : Teknik resmin temel ilkeleri, kağıt, çizgi, yazı normları, AutoCad bilgisayar destekli çizim paket programının açılışı ve kullanımı, menüler, teknik resim için gerekli komutlara giriş.
Ölçme Bilgisi: Uzunluk, basınç, akış, sıcaklık, titreşim, hız, gerilme ölçme yöntemleri, elektrik ve elektronik ölçme aletleri, cihazların tanıtımı kullanımı kalibrasyonu ve bakımı.
Elektoteknik:Sinüsoidal alternatif dalga formları, alternatif akım ve gerilimler, faz ilişkileri, ortalama etkin ve maksimum değerler, kompleks sayılar açısal ve kutupsal gösterim, seri ve paralel alternatif akım devreleri, alternatif akım devrelerinde gerilim ve akım kaynakları, çevre akımları ve düğüm yöntemleri, alternatif akım devre teoremleri Temel yasalar, Basit direnç devreleri, Seri paralel devreler, İdeal olmayan kaynak dönüşümlü devreler, Gözlü devre ve Gözlü devrenin çevre akımları ve düğüm gerilimleri yöntemiyle çözümü, Diğer devre teorileri, Süper pozisyon, Thevinin, Norton, Millman, Kompanzasyon ve Maksimum güç transferi teoremleri,
Mekatroniğe Giriş: Mekatroniğin tanımı ve kapsamı – kullanılan deyim ve kavramlar, Mekanik, Elektrik ve Elektronik, Hidrolik ve Pnömatik sistemler
Temel Bilgisayar Bilimleri: Bilgisayar organizasyonu, Algoritmalar, Programlama dilleri ve veri yapıları, bir programlama dili
Matematik II :Fonksiyonlar, fonksiyonlarda limit, süreklilik, türev ve diferansiyel kavramlar.Türevin teknik uygulamaları. İntegral, determinantlar ve matrislerin

Mühendislik Bilimi:Dairesel Hareket.Potansiyel-Kinetik Enerji ve Momentum.Basit Makineler.Sıvı Akışkanlar.Isı Enerjisi ve Etkileri.Temel Gaz Kanunları.

Malzeme Teknolojisi 1:Malzeme Tanımı ve Sınıflandırılması.Atomik Yapı ve Bağ Kuvvetleri.Katılaşma-Ergime Davranışları.Demir-Karbon (Fe-C) Denge Diyagramı.Demir Dışı Metaller.Çelik Standartları.

Bilgisayar Destekli Tasarım I: Temel CAD Kavramları ve AutoCAD’e Giriş.Temel AutoCAD Komutları.(Çizim, düzenleme, ölçülendirme, görünüş, bloklama, perspektif çizimi gibi iki boyutlu çizim komutları)

Elektrik Makineleri : A. Dinamolar: Çalışma prensibi , nominal değerleri, endüvi, endüktör, sargı yapıları çeşitleri; şönt, seri, kompunt, karakteristik eğrileri; açık devre, dış ve verim karakteristik eğrileri, örnek problem çözümleri. B. Motorlar (DC)öndürücü moment, dönüş hızları ve nominal değer bağıntıları, çeşitleri; şönt ve kompunt, karakteristik eğrileri; moment-endüvi akımı, hız-endüvi akımı, verim-endüvi akımı karakteristikleri , hız ayarı, sarım çeşitleri ve örnekleri.1 ve 3 faztransformatörler, oto-transformatörleri ve ölçü transformatörleri, yapıları, çalışma prensipleri, temel bağıntıları, açık ve kısa devre ölçümleri, verimleri, örnek problem çözümleri. 3 faz transformatörlerde bağlantı grupları, örnek hesaplamalar.

Hidrolik Pnomatik:Temel kavramlar ve bağıntılar, Hidrolik devrelerin tasarlanması ve çizimi. Genel olarak kullanılan; ev teknoloji taşıtlar, imalat tezgahları ve robotlar gibi mekatronik sistemlerin hidrolik devre şemalarının analizi, tasarlanması ve çizimiyle ilgili uygulamalar. Temel kavramlar ve bağıntılar, Pnömatik devrelerin tasarlanması ve çizimi. Genel olarak kullanılan; ev teknoloji taşıtlar, imalat tezgahları ve robotlar gibi mekatronik sistemlerin pnömatik devre şemalarının analizi, tasarlanması ve çizimiyle ilgili uygulamalar

Elektronik: Aktif devre elemanlarının (diyot, transistor, Fet vb) yapıları ve karakteristikleri. Bu elemanların regülatör ve amplifikatör gibi elektronik devrelerde kullanımı eşdeğer devreleri hesaplamaları ve tasarımları. Emitör bağlamaları (fark) ve güç kuvvetlendiricileri, ikili devreler ve uygulamaları, osilatörler ve uygulamaları, opto-elektronik elemanlar ve uygulamaları. Diferansiyel amplifikatörün çalışması ve kullanılışı, işlem amplifikatörün çalışması ve kullanılışının öğretilmesi, multivibratörlerin temelde bir osiktör yapısında çalıştığının öğretilmesi, güç aktarım tasarımı, işletmesi ve arıza giderilmesi

Toplam Kalite Yönetimi: Planlama, organizasyon, yetki, sorumluluk, hiyerarşik yapılanma, ürün, maliyet, stok kavramları, kalite, kalite felsefesi, kalite sistemleri, kalite çemberleri, kalite ekonomisi, kalite oluşumu, proses gelişimi, akış diyagramı, hata türü, analiz ve proses kontrol, örnekleme, tasarım, ISO 9000 serisi standartlar ve toplam kalite yönetimi ve uygulamaları.

Makine Bilimi ve Elemanları :Kaynak bağlantıları, perçin, cıvata, pim veperno bağlantılar kamalı miller, sıkı geçme, sıkma geçme, konik geçmelerin tanıtılması ve hesabı, miller ve akslar, kaplinler, kavramalar, yaylar, kaymalı ve rulmanlı yataklar.

Mekanik Sistem Tasarımı:Dişli çark,kayış-kasnak, zincir dişli gibi güç aktarma sistemlerinin analizi ve tasarımı. Mekanik sistemlerin tasarımında çalışma prensipleri, şekillendirme ilkeleri, malzeme gereksinimi, maliyet, üretebilirlik analizleri ve mekanik sistem tasarım uygulamaları.

Kontrol ve Kumanda Sistemleri: Kontrol ve kumanda; amacı, önemi, ilkeleri ve temel elemanların (Röle, Kontaktör, Termik-Manyetik Şalter,

Elektronik II :Emitör bağlamaları (fark) ve güç kuvvetlendiricileri, ikili devreler ve uygulamaları, osilatörler ve uygulamaları, opto-elektronik elemanlar ve uygulamaları. Diferansiyel amplifikatörün çalışması ve kullanılışı, işlem amplifikatörün çalışması ve kullanılışının öğretilmesi, multivibratörlerin temelde bir osiktör yapısında çalıştığının öğretilmesi, güç aktarım tasarımı, işletmesi ve arıza giderilmesi

Bilgisayar Destekli Üretim 1CNC Takım Tezgahlarının Kodlama Sistemleri ve Genel Yapısı.CNC Torna Tezgahlarını Programlama, Hazırlıklar, Genel Programlanması.CNC Torna Tezgahlarında, CYCLE (Çevrim =Döngü) ve Subroutine (Alt Programlar) Tornalama Fonksiyonları.
Algılayıcılar ve Etkileyiciler :Pozisyon, hız, sıcaklık, basınç, akış kuvvet, gerilme titreşim ve ivme sensörleri, yarı iletken vb. sensörler, elektrik, hidrolik ve pnömatik etkileyiciler

Mikroişlemciler Mikrodenetleyiciler:Mikroişlemci ve mikro denetleyicilerin tanıtılması, mikroişlemci tabanlı sistemler ve özellikleri açıklanarak, bir mikroişlemci veya bir mikro denetleyicilerin komut takımının tanıtılarak programlarının hazırlanması.

Bilgisayar Destekli Tasarım II: Bir CAD programında, tel kafes modelleme, yüzey modelleme ve katı modelleme komutları öğretilir. Oluşturulan katılar için düzenleme komutları ve kaplam komutlarının gösterilmesi ve uygulama

Mesleki İngilizce I:İngilizce gramer yapısının özetlenmesi, mekatronik sistemlerde kullanılan terimler, katalog ve elkitaplarının incelenmesi

İş Güvenliği ve Teknik Rapor: Genel Olarak Kaza.İş Kazalarının İstatistiksel Analizi.Meslek Hastalıkları.İş Kazalarının Sebepleri ve Kaza Zinciri.İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Önemi ve Etki Alanı.İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Açısından Ergonomik Yaklaşım.

Yönlendirilmiş Çalışma :Diğer derslerde edinilen teorik bilgilerle, tecrübelerini bir araya getirerek, sistem tanıma ve analiz edebilme tekniklerini kavrayabilme. Kazanılan bilgi ve becerileri kullanarak, hazırlanan projeleri mevcut imkanlarını kullanarak üretebilme. Araştırma ve tasarımla ilgili projelerde kaynak tarayabilme ve elde edilen bilgileri kullanarak proje hazırlayıp, sunabilme.
Mekatronik Sistem Tasarımı:Akıllı ürün tasarımına mekatronik yaklaşım. Mekatronik tasarım ilkeleri, mekatronik araçlara genel bakış, entegre sistem tasarımına genel bakış, mekatronik ürün geliştirme stratejisi, tasarım metotları, bu deste öğrenciye piyasanın ihtiyaç duyduğu akıllı ürün tasarımı bilgisinin verilmesi hedeflenmektedir.
Bilgisayar Tabanlı Veri Toplama

Sinyaller, sinyal düzenleme, analog anahtarlar, kodlayıcılar, kod çözücüler, ADC-DAC, veri toplama kartları, paralel port, seri port

Bilgisayar Destekli Üretim II:C.N.C. tezgahlarda kontrol çeşitleri, interpolasyon kavramı ve çeşitleri, C.N.C. tezgahlarda programlama ve uygulamalar.

Mekatronik Sistemlerde Arıza Bulma:Öğrencilere endüstriyel standartlara uyan açık tanımlanmış uygulamalar verilir. Mekatronik sistemlerin montajı-demontajı, test, servis, bakım, arıza bulma ve giderilmesi üzerine uygulamalar yaptırılır. Mekatronik sistemler öğretim elemanı tarafından arızalı hale getirilir ve öğrenciden arızayı bulması ve gidermesi istenilir. Arıza bulma teknikleri; arıza bulma adımları, arıza kartları, algoritmalar arıza bulma kılavuzları bakım ve emniyet, sistem arızaları güvenirlik bakım kolaylığı, bakım felsefesi, arıza bulma cihazları, belgelendirme, çevresel etkiler, dikkate alınması gereken emniyet hususları

Mikroişlemciler Mikrodenetleyiciler 1I:Makine dili – Assembly kavramlarının verilmesi, hazırlanan programın uygulanması, mikroişlemci veya mikro denetleyicilerle veri transferi ve karar işlemleri aritmetik işlemler, zaman geciktirme ve alt program kavramları, döngü düzenlenmesi ve kesmelerin tanıtılması, Analog – Digital (A/D), diğital – analog (D/A) çevirme işlemlerinin tanıtılması.
Proses Kontrol:Proses kontrolünün esasları, akış, seviye, basınç, sıcaklık v.b. proseslerin incelenmesi, kontrol algoritmaları, kullanılan ekipmanlar ve kontrol şekilleri.

Mesleki İngilizce II:Mekatronikle ilgili temel konuların İngilizce – Türkçe ve Türkçe – İngilizce tercümeleri.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

· Gaziantep Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü Öğretim görevlileri,

ÖSYS 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu,
ÖSYM 2008 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
ÖSYM 2010 Dikey Geçiş Sınav Kılavuzu.
Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

· Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezi,

Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

· Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

Mekatronik Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları,
Meslekler Rehberi,
Mekatronik Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.