Medeni Kanun Nedir

Medeni Kanun anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Medeni Kanun Nedir, Medeni Kanun Ne Anlama Gelir, Medeni Kanun Ne Demektir, Medeni Kanun Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Medeni Kanun ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Medeni Kanun Anlamı

Kişi, aile, miras ve eşya hukuku gibi medenî hukuk alanına giren ilişkileri düzenleyen kanun. Türk Medenî Kanunu 4 Ekim 1926 tarihinde 743 sayılı kanun olarak kabul edilmiştir. İsviçre Medenî Kanunu’nun Fransızca metninden Türkçeye çevrilen Medenî Kanun, başlangıç hükümleriyle başlar ve dört kitaptan oluşur. Bu dört kitabın konuları sırasıyla şunlardır:

1) Şahıs Hukuku,
2) Aile Hukuku,
3) Miras Hukuku,
4) Aynî Haklar.

Kitaplar önce bablara, bablar da fasıllara ayrılmıştır. Genel ilkeler niteliğindeki başlangıç kısmındaki hükümler sadece Medenî Kanun’da değil tüm hukukî ilişkilerde uygulanır. Türk Medenî Kanunu’nun en belirgin özelliği, bireyci ve liberal oluşudur. Kişi özgürlüğü ve kişisel girişime geniş yer verilmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Medeni Kanun Nedir Medeni Kanun ödev ara Medeni Kanun kelime anlamı Medeni Kanun sözlükte ara Medeni Kanun ansiklopedi bilgi bankası ara Medeni Kanun ne demek Medeni Kanun neye denir

Medeni Kanun ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.