Mantarlı Piliç Sarma Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Mantarlı Piliç Sarma tarifi nasıl yapılırMantarlı Piliç Sarma tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Mantarlı Piliç Sarma nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Mantarlı Piliç Sarma Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Mantarlı Piliç Sarma İçin Gerekli Malzemeler:

1 adet piliç göğüs
100 gr. rende dil peyniri
100 gr. mantar
Tuz
Kara biber

Mantarlı Piliç Sarma Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

Tavuk göğsünü ince bir levha olacak şekilde dövün. Beri yanda, küp küp doğranmış mantar, rende dil peyniri, tuz ve karar biberi harmanlayarak bir harç hazırlayın.

Harcı, dövülmüş tavuk göğsünün ortasına koyup rulo şeklinde sarın. Sonra da, bir ızgarada pişirin, Ve, o an evde ne varsa ya da arzuya göre, pilav, kızarmış patates, kabak+havuç gibi sebzeli bir garnitür ile ikram edin.

Konu ile ilgili aramalar: Mantarlı Piliç Sarma tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Mantarlı Piliç Sarma tarifi, öğrenci yemeği Mantarlı Piliç Sarma tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Mantarlı Piliç Sarma içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Mantarlı Piliç Sarma yapmak zormu, misafir için Mantarlı Piliç Sarma
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.