Mandalina Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir

Mandalina anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Mandalina Nedir, Mandalina Ne Anlama Gelir, Mandalina Ne Demektir, Mandalina Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mandalina ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mandalina Anlamı

Mandalina Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Turunçgiller (Rutaceae) familyasının Citrus cinsinden birbirine benzeyen ağaç türlerine ve bunların yenebilen meyvelerine verilen ad. Genellikle portakal ağacından daha küçük yapılı ve sık taçlı olan mandalina ağaçlarının koyu yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri vardır. Sarı ya da turuncu renkli bir kabukla örtülü olan yassı yuvarlak meyveleri öteki turunçgiller gibi zengin C vitamini kaynağıdır.

Mandalinalar başlıca dört grupta toplanır:
1) Adî ya da yaygın mandalina (Citrus relticulata),
2) Satsuma (Citrus unshiu,
3) King (Citrus nobilis,
4) Akdeniz mandalinası (Citrus deliciosa).

Türkiye’de mevsim koşullarına bağlı olarak değişen mandalina üretiminin büyük bölümü Akdeniz bölgesinin kıyı kesimleriyle Ege bölgesinin güney kıyılarında gerçekleşir. Ayrıca Karadeniz’in Rize ve Artvin illerinin dar kıyı şeritlerinde de mandalina yetiştirilir. Türkiye’de satsuma, klemantin, fremont ve dancy gibi yaygın yetiştirilen çeşitleri içinde satsuma önemli bir yere sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Mandalina Nedir Mandalina ödev ara Mandalina kelime anlamı Mandalina sözlükte ara Mandalina ansiklopedi bilgi bankası ara Mandalina ne demek Mandalina neye denir

Mandalina ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.