Maklube Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Maklube tarifi nasıl yapılırMaklube tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Maklube nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Maklube Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Maklube İçin Gerekli Malzemeler:

1 kg uzun patlıcan
1 bardak kızartma yağı
1/2kg kuşbaşı et
2 su bardağı pirinç
4,5 bardak su
200 gr çam fıstığı
125 gr margarin
Baharat (yenibahar,karabiber)
1 tatlı kaşığı tuz

Maklube Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

Patlıcanlar soyulur, boyuna dilimlere ayrılır ve kızartılır. Kızartma işlemi bittikten sonra patlıcanlar, yarısı tencere dibine,yarısı dik bir şekilde tencere kenarına dizilirler. Üzerinde parça etler önce haşlanır. Sonra kızartılır. Tencereye dizilmiş olan patlıcanlar üzerine parça etler yayılır. Ayıklanmış ve yıkanmış pirinç suyu, tuzu ve yağı ile birlikte tencereye ilave edilip üstü kapatılır. 20 dakika çok hafif ateşte pişmeye bırakılır. Piştikten sonra 5 dakika soğuması beklenir,sıkıştırılır ve servis tabağına çevrilerek konur. Çam fıstığı yağda kızartılır, üzerine dökülür. Yemek servis tabağında kek görüntüsündedir.

Konu ile ilgili aramalar: Maklube tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Maklube tarifi, öğrenci yemeği Maklube tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Maklube içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Maklube yapmak zormu, misafir için Maklube
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.