Mahalle Mektebi Nedir

Mahalle Mektebi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Mahalle Mektebi Nedir, Mahalle Mektebi Ne Anlama Gelir, Mahalle Mektebi Ne Demektir, Mahalle Mektebi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mahalle Mektebi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mahalle Mektebi Anlamı

Osmanlı döneminde okuma, yazma ve basit din bilgileri öğreten okul. Beş-altı yaşındaki kız ve erkek çocukların okudukları bu okullara sübyan mektebi de denirdi. Öğretim genellikle ezbere dayanırdı. İlk mahalle mektebi Fatih Sultan Mehmet tarafından Fatih Camii yanında açıldı. Tanzimat döneminde mahalle mekteplerinin sayıları dört yüzü buldu. Bu okullarda çocuklara yemek de verilirdi. Varlıklı ailelerin çocuklarının mahalle mektebine başlamaları özel bir törenle olurdu. Mektep hocası yüksek bir minder üstüne oturur ve çocuklara istediği cezayı verebilirdi. Başlıca cezayı falaka oluştururdu.

Konu ile ilgili aramalar: Mahalle Mektebi Nedir Mahalle Mektebi ödev ara Mahalle Mektebi kelime anlamı Mahalle Mektebi sözlükte ara Mahalle Mektebi ansiklopedi bilgi bankası ara Mahalle Mektebi ne demek Mahalle Mektebi neye denir

Mahalle Mektebi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.