Lut Gölü Nedir Nerededir

Lut Gölü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Lut Gölü Nedir, Lut Gölü Ne Anlama Gelir, Lut Gölü Ne Demektir, Lut Gölü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lut Gölü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lut Gölü Anlamı

İsrail ile Ürdün arasında, deniz düzeyinin yaklaşık 400 m altında yer alan göl. Ölü Deniz olarak da bilinir. Yeryüzündeki en alçak su kütlesini oluşturur. Kuzey yarısı Ürdün’e aittir. Güney yarısıysa Ürdün ile İsrail arasında paylaşılmıştır. Lut Gölü, batıdaki Yahuda Tepeleri ile doğudaki Mavera-i Ürdün Plâtoları arasında 80 km kadar uzanır. En derin yeri 390 m olan gölün kapladığı alan 910 km2dir. Çok büyük bir tuz rezervi olan Lut Gölü’nün özellikle güneybatı kıyısı boyunca uzanan Sedom Dağı’nda tuz yatakları bulunur. Bölgede tuz çıkarımının geçmişi eski çağlara kadar uzanır.

1955 yılında Sedom’da potas, magnezyum ve kalsiyum üreten bir fabrika açıldı. Bir başka fabrikada da brom ve başka kimyasal maddeler üretilmeye başladı. Sorunlu Ürdün-İsrail sınırında bulunduğu için, gölde ulaşım fazla gelişmemiştir. Göl çevresindeki kalıcı yerleşim alanlarıysa Sedom’daki fabrika ve Kaliya’daki birkaç otel ve kaplıca ile En Gedi’deki Kibutz sayılabilir. Göl kıyısında yer yer ekili alanlar da vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Lut Gölü Nedir Lut Gölü ödev ara Lut Gölü kelime anlamı Lut Gölü sözlükte ara Lut Gölü ansiklopedi bilgi bankası ara Lut Gölü ne demek Lut Gölü neye denir

Lut Gölü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Lut Gölü Nedir Nerededir” için 2 yorum

  • 11 Şubat 2015 tarihinde, saat 17:47
    Permalink

    lut gölü ile ilgili herşeyi ögrendim teşekkür ederim…

  • 27 Ocak 2014 tarihinde, saat 22:22
    Permalink

    lut gölünden lut kavminde ölen insanları kokularımı geliyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.