Lokomotif Nedir

Lokomotif anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Lokomotif Nedir, Lokomotif Ne Anlama Gelir, Lokomotif Ne Demektir, Lokomotif Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lokomotif ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lokomotif Anlamı

Raylar üzerinde hareket eden ve trenin vagonlarını çekerek trenin hareket etmesini sağlayan güçlü taşıt. Lokomotiflerin kullandığı güç kaynakları; buhar, elektrik ya da petrol kökenli yakıtlardır.

İlk lokomotifler, maden ocaklarında kullanıldı. Bu lokomotifler buharlı değildi. İlk buharlı lokomotif 1814 yılında, George Stephenson tarafından yapıldı. Stephenson, bu lokomotife “Roket” adını verdi.

Buharlı lokomotiflerde, su ısıtılarak kaynatılır ve kanallar aracılığıyla bir silindire gönderilir. Silindire ulaşan buharın gücü, hareket ettirici tekerleklere bağlı pistona baskı yaparak tekerleklerin dönmesini sağlar. Böylece lokomotif hareket eder ve lokomotif de kendine bağlı vagonları çeker. Yirminci yüzyılda buharlı lokomotifler, 200 vagonluk yük trenlerini 120 km/sa hızla çekebilecek kadar güçlü makinelerle donatılmıştı.
Bu gelişmelerden sonra lokomotifler hızla gelişmeye başladı. Buharlı lokomotiften sonra, dizel lokomotif ve türbinli lokomotifler geliştirildi. 1925′te kullanılmaya başlanan dizel lokomotifler, gücünü motorinle çalışan dizel motordan alır.

Elektrikli lokomotifler, başka bir yerde üretilen enerjiyi, elektriği, kullanarak hareket ilerler. Oysa buharlı ve dizel lokomotifler, kullandıkları enerjiyi kendi depolarından alır. İlk elektrikli lokomotif, 1879 yılında Almanya’da yapılmıştır. 1969 yılında geliştirilen türbinli lokomotiflerde kullanılan türbin sistemi uçaklarda kullanılan sistemle benzerlikler göster

Konu ile ilgili aramalar: Lokomotif Nedir Lokomotif ödev ara Lokomotif kelime anlamı Lokomotif sözlükte ara Lokomotif ansiklopedi bilgi bankası ara Lokomotif ne demek Lokomotif neye denir

Lokomotif ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Lokomotif Nedir” için bir yorum

  • 16 Kasım 2012 tarihinde, saat 15:35
    Permalink

    tren türü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.