Linyit Nedir Özellikleri Nerede Çıkar

Linyit Nedir Özellikleri Nerede Çıkar Linyit nerede Çıkarılır
Linyit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Linyit Nedir, Linyit Ne Anlama Gelir, Linyit Ne Demektir, Linyit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Linyit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Linyit Anlamı

Birleşimindeki karbon oranı %60-%75 olan, kahverengi ya da siyah renkli kömür. Basınç altında turbadan türeyen linyit, kömürleşme sürecinin ilk ürünlerinden biridir ve bu süreçte turbayla taş kömürü arasında yer alır.

Linyit dünya kömür rezervlerinin yaklaşık yüzde 45′ini oluşturur. Ancak ısıtma değeri, depolanma kolaylığı ve öteki özelliklerinden dolayı taş kömürünün gerisinde olduğundan, linyit yatakları yeterince işlenmemektedir. Ancak doğal yakıt sıkıntısı çekilen ülkelerde, örneğin Almanya’nın doğu kesiminde, linyit üretimi taş kömürü üretiminin çok üzerindedir. Linyit kömürü daha çok maden yataklarına yakın yerlerde ve sanayi tesisleriyle konutlarda tüketilir.

Linyit, kendiliğinden tutuşabildiğinden özel olarak depolanması gerekir ve uzun mesafelere taşıma giderleri oldukça yüklüdür. Bu olumsuzluklara karşın, linyit yatakları yüzeye daha yakındır ve kolayca işlenebilir. Bu da üretim giderlerini düşürür.

Nerede Çıkar?

Linyit Türkiye’nin birçok bölgesinde çıkartılmış ve halen çıkarılmaya devam etmektedir. Bu bölgelerden bazıları Kahramanmaraş ili Afşin ve Elbistan ilçesi, Ankara ili Nallıhan ilçesi (Çayırhan), Kütahya ili Seyitömer ve Tavşanlı ilçesi, Manisa ili Soma ve Muğla ili Yatağan ilçesinde, Adana ili Kozan ilçesinde çıkartılır.

Konu ile ilgili aramalar: Linyit Nedir Linyit ödev ara Linyit kelime anlamı Linyit sözlükte ara Linyit ansiklopedi bilgi bankası ara Linyit ne demek Linyit neye denir

Linyit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.