Lif Nedir

Lif anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Lif Nedir, Lif Ne Anlama Gelir, Lif Ne Demektir, Lif Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lif ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lif Anlamı

Hayvan, bitki gibi doğal maddelerden elde edilen ince iplikçiklere verilen ad. Teknolojinin ilerlemesiyle özellikle dokumacılık ve kâğıt yapımında kullanılmak üzere yapay lifler de elde edilmiştir. En önemli hayvan lifi koyun yünüdür ve dokumacılıkta kullanılır. Deve kılından elde lif de keçe yapımında kullanılmaktadır. En önemli bitki lifi pamuktan sağlanır. Pamuk, bitkinin tohum tüyüdür. Bitkilerin çeşitli organlarından, özellikle sap ve yapraklarından elde edilen liflerden ikisi keten ve kenevirdir.

Bazı araştırmalar, karbon hidratların kalori tüketiminin yarısını oluşturması durumunda, bazı lif biçimlerinin, kandaki glikozun ve kolesterolün kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, sonuçlar kesin değildir. Taze meyve ve sebzeler, tahıllar ve hububatlar dâhil olmak üzere, karmaşık karbon hidratlar açısından zengin bir diyette, kalori oranı görece düşük, lif oranı yüksektir.

En önemli yapay liflerden ikisi naylon ve orlondur.

Konu ile ilgili aramalar: Lif Nedir Lif ödev ara Lif kelime anlamı Lif sözlükte ara Lif ansiklopedi bilgi bankası ara Lif ne demek Lif neye denir

Lif ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.