Libyada türk Elçiliği Görevine Başladı.

Trablus’un Libyalı muhalif güçlerin eline geçmesiyle Türkiye Büyükelçiliği’ni 3 ay aradan sonra geçen cuma günü açarak yeniden faaliyete geçiren Büyükelçi Ali Kemal Aydın, ilk kriptoyu Ankara’ya geçti.

BÜYÜKELÇİLER kararnamesinde önce Ürdün’e atanan, ancak Trablus, Ulusal Geçiş Konseyi’nin (UGK) eline geçince Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Libya’ya gitmesini uygun bulduğu Büyükelçi Aydın, ilk kriptosunda Trablus’ta yaptığı temasları ve 3 aydır kapalı olan Türkiye Büyükelçiliği’nin durumuyla ilgili bilgiler verdi. Büyükelçi Aydın’ın Ankara’ya aktardığı ilk bilgiler şöyle:
– 25 kişilik ekibimizle Tunus’a rahat bir şekilde geldik. Tunus polisi, bizi Libya sınırında UGK heyetine teslim etti. Tunus ve Libya’da çok sıcak şekilde karşılandık.
– Konvoyumuz 15 araçtan oluşuyor. Libya heyeti güvenliğimiz için her türlü önlemi almıştı. Konvoyun önünde ve arkasında uçaksavarlı araçlar Trablus’ta büyükelçilik binasına girene kadar bize eşlik etti. Konvoy her iki yandan da yine silahlı muhalif güçlerince güvenlik altına alındı.
Elçilik yağmalanmamış
– Normalde 1.5 saatlik yolu, 3,5-4 saatte aldık. Bunun nedeni 20’ye yakın güvenlik kontrol merkezinden geçmemiz. Herhangi bir aramaya tabi tutulmadık, ancak güvenlik kontrol noktalarına gelince konvoy ister istemez yavaşlıyor. Ayrıca güvenlik nedeniyle bazı yerlerde güzergâh değiştirdik.
– Büyükelçilik binamıza gelince hepimiz duygulandık. Kaddafi yanlıları elçilik binasına girmişler, ama büyük bir yağmalama yapmamışlar. Bazı küçük boyutlu elektronik eşyaları almışlar. Ama nedense bilgisayarlara dokunmamışlar. Kripto odasına da girememişler. Zaten girseler de bir şey bulamazlardı. Yağmalama teşebbüsü olmuş ancak çok büyük boyutlu hasar yok.
İlk büyükelçi Türk oldu
– Büyükelçi seviyesinde Trablus’a ilk temsilci gönderen ülke Türkiye oldu. İngiltere, Fransa ve diğer bazı Batılı ülkeler maslahatgüzâr seviyesinde atama yapıp yeniden büyükelçiliklerini açmak için çalışıyorlar.
– Gelir gelmez UGK yetkilileriyle hemen temasa geçtim. İlk toplantımızı yaptık. Türkiye’ye çok büyük önem veriyorlar ve müteşekkir olduklarını özellikle vurguluyorlar. Büyükelçi düzeyinde buraya gelerek, diğer ülkelere göre çok daha ileri bir adım attığımızı müşahede ettim.
– Güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. Libyalılar’ın tek bir isteği var, Kaddafi’yi bir an önce ele geçirmek. Her alanda iş yapabiliriz. Türkiye’ye duyulan saygı ve sevgiyi iyi kanalize etmemiz gerekiyor.

Haberin tamamını okumak aşağıdaki linki tıklayın
Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.