Libyada Son Durum

Libyada Son Durum, Kaddafi yakalandımı, Kaddafi nerede, Libya ve Kaddafi

Kaddafi’nin oğlu

El Cezire, Kaddafi’nin oğlunun muhaliflerin elinden alındığını duyurdu.

Clinton – Davutoğlu

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bingazi ziyaretinden önce Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

ABD’deb açıklama

ABD, Kaddafi’nin Libya’da olduğuna inanıyor.

Libya Temas Grubu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya ziyareti öncesi, resmi temaslarda bulunduğu Etiyopya’da, Libya’daki gelişmelere ilişkin telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Davutoğlu, önce Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ve Libya Temas Grubu eski başkanı Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile görüştü.

Bu görüşmelerin ardından Davutoğlu, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir El Tani, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ve İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burts’ın katılımıyla telekonferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirildi.

Bu görüşmede, Libya Temas Grubu’nun siyasi direktörler düzeyinde bu hafta Türkiye’de toplanması kararlaştırıldı.

Libya devlet televizyonu muhaliflere geçti

Libya devlet televizyonu yayınlarını durdurdu, kontrol muhaliflere geçti

Mısır, Libya muhaliflerini resmen tanıdı

Mısır devlet televizyonu, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamel’in, muhaliflerin kurduğu Libya Ulusal Geçiş Konseyi’ni tanıdıklarını söylediğini duyurdu.

Arap Birliği muhaliflerle tam dayanışma içinde

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, ”ulusal geçiş konseyinin sürdürdüğü çabalarla tam dayanışma içinde olduğunu” belirtti. Arabi, Libya’nın bölgesel bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının korunmasını umduğunu da kaydetti.

 Libya’da kent kent güçler dengesi

“Yeni bir çağın eşiğindeyiz”

Libyalı muhaliflerin temsilcisi Mahmut Cibril, “Bütün şeffaflığımla söylüyorum, Kaddafi dönemi sona ermiştir” dedi. “Yeni bir çağın eşiğinde” olduklarını söyleyen Cibril, açıklamasında sık sık “ılımlı İslam” vurgusu yaptı.  Trablus’u ele geçiren isyancıları kutlayan Cibril, çatışma biter bitmez isyancıların silahlarını bırakacaklarını söyledi.

Kaddafi şehrin yüzde 15’ine sıkıştı

Libya Ulusal Geçiş Konseyinin (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil,, Libya’daki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Libya Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Bingazi’de açıklama yaptı. Libya’daki yeni düzenin amacının ‘barış, adalet ve hukukun üstünlüğü’ olduğunu söyleyen Abdülcelil, Kaddafi’ye hiçbir garanti vermedi. Abdülcelil, muhalif güçlerin Trablus’un tamamını da kontrol altına alamadığını açıkladı.

“Seyfülislam Kaddafi Libya’da yargılanabilir”

Libyalı muhaliflerin Paris temsilcisi Mansur Seyfülnasr, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin muhaliflerin elindeki oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin Libya’da yargılanabileceğini söyledi. Seyfülislam konusunda her olasılığın mümkün olduğunu, bunun kararını Ulusal Geçiş Konseyi’nin vereceğini belirten muhaliflerin temsilcisi, Seyfülislam’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmesinin de olasılık dahilinde olduğunu kaydetti.

Muammer Kaddafi’nin yerininse bilinmediğini söyleyen Seyfülnasr, ancak Kaddafi’nin tutuklanarak adalete teslim edileceğini ifade etti.

Berlusconi: Faydasız direnişe son ver

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye “faydasız direnişini sona erdirmesi” çağrısında bulundu. Berlusconi, yaptığı yazılı açıklamada, başkent Trablus’un büyük bölümünü ele geçiren muhaliflere de misillemelerden kaçınması çağrısını yaptı.

Kaddafi’nin oğlu Bab-ül Aziziye’de

El Arabiya televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu El Mutessim Kaddafi’nin başkent Trablus’ta olduğunu duyurdu. Televizyonun haberinde, El Mutessim Kaddafi’nin, Libya liderinin karargahı Bab-ül Aziziye’de olduğu belirtildi. Televizyon daha önceki haberinde, hükümet tanklarının Kaddafi’nin oğlunun bulunduğu karargahın girişine konuşlandığını bildirmişti.

“İnsan haklarına saygı gösterin”

Uluslararası Af Örgütünün Ortadoğu ve Kuzey Afrika yöneticisi Malcolm Smart Londra’da yaptığı açıklamada, “bugünlerin Libya halkı için anlamlı, ancak son derece tehlikeli günler olduğunu” belirtti. Smart, tüm silahlı tarafların sivillerin haklarına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Muhaliflerin, tutuklanan, Muammar Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’ye insan onuruna yakışır şekilde davranmaları gerektiğini kaydeden Smart, Seyfülislam’ın bir an önce Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesinde adil şekilde yargılanması gerektiğini de belirtti. Smart ayrıca, aynı koşulların, teslim olması veya yakalanması halinde Muammer Kaddafi için de geçerli olduğunu söyledi.

El Aziz’den uzak durun

Sivil halkı uyaran NATO, El Aziz’den uzak durulmasını, Kaddafi’nin karargahının bombalanacağını açıkladı.

NATO, Libya’daki hava operasyonlarının Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin tamamı teslim oluncaya ya da kışlalarına dönünceye kadar devam edeceğini bildirdi.

Bu arada kamu binalarını ele geçiren muhalifler, sakinlere binalarda kalmaları çağrısında bulunuyor.

NATO, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya silah ambargosu ve uçuşa yasak bölge uygulamasını martta üstlenmişti. İsyancıların ilerlemesinde NATO uçaklarının Kaddafi’ye ait hedefleri vurması büyük rol oynadı.

Kadddafi nerede?

Libya liderinin yeri konusunda da çelişkili açıklamalar geliyor. son olarak El Cezire, Libya lideri Muammer Kaddaf’nin Tunus’ta olduğunu iddia etti.

Malta iddiaları yalanladı

Malta hükümeti, Libya lideri Muammer Kaddafi veya Libya hükümetinin aranan üyelerinin kaçarak bu ülkeye gelmediklerini, gelmeleri durumunda da tutuklanarak Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim edileceğini bildirdi.

ABD Kaddafi’nin yerini bilmiyor

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jeffrey Feltman, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin yerini bilmediklerini söyledi. Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Feltman, Amerikan ABC televizyonunun “Good Morning America” programında yaptığı açıklamada, Kaddafi’nin iktidarı bırakmasının “an meselesi” olduğunu belirtti.

Başbakan da Tunus’ta

El Cezire televizyonu, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi’nin Tunus’ta olduğunu duyurdu. El Cezire bölgedeki muhabirine dayandırdığı haberinde, Libya televizyonunun üst düzey yetkilisi Abdullah Mansur’un da Tunus’ta olduğu belirtildi.Mahmudi ve Mansur’un Tunus’un Cerba adasında oldukları kaydedildi.

“Kaddafi, Suriye ve Yemen liderlerine ders olmalı”

Ürdün’deki en büyük muhalefet grubu Müslüman Kardeşler, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin muhtemel düşüşünün Suriye ve Yemen liderleri için ders olması gerektiğini bildirdi. Müslüman Kardeşler lideri Hammam Said, Kaddafi’nin devrilmesinin Libya’da demokrasinin yolunu açacağını belirtti.

Sarkozy, silah bırakma çağrısı yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlere silahlarını bırakma çağrısında bulundu. Sarkozy, Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mahmud Cibril’i de Paris’e davet etti.

Rasmussen’den Libya açıklaması

NATO, Libyalı muhaliflerle çalışmaya hazır olduğunu duyurdu. Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, yetki devrinin barış içinde hızla yapılması çağrısında bulundu. Rasmussen, Libya’da gelinen durumla ilgili şunları söyledi:
“Kaddafi rejimi parçalanıyor. Kaddafi, kendi halkına karşı savaşamayacağını ne kadar çabuk anlarsa o kadar iyi. Böylece Libya halkı, daha fazla kan ve acıdan uzak tutulmuş olur. Libya halkı onlarca yıldır Kaddafi rejiminden çok çekti. Şimdi önlerinde yeni bir başlangıç var. Şimdi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin talep ettiği gibi, sivillere yönelik tehditlerin durma zamanı. Şimdi, korku değil özgürlük; diktatörlük değil demokrasi; azınlığın keyfiyetine değil, çoğunluğun emellerine dayalı Libya’yı inşa etme zamanı.”

Cameron: Kaddafi geri çekiliyor

İngiltere Başbakanı David Cameron, Libya halkının daha iyi bir gelecek için hayallerine yaklaştığını söyleyerek, “Kaddafi rejimi parçalanıyor ve Kaddafi geri çekiliyor” dedi. Soruları da yanıtlayan İngiltere Başbakanı Cameron, Kaddafi’nin işlediği suçlarla ilgili adaletin karşısına çıkarılması gerektiğini belirterek, ancak önce Kaddafi’nin bulunması gerektiğini, nerede olduğunun bilinmediğini söyledi.

NATO: Libya’da hedef belirlemek zorlaşıyor

NATO, Libya’da Muammer Kaddafi’ye karşı ayaklanma ivme kazanırken, hava saldırıları için hedef belirlemenin zorlaştığını açıkladı. NATO sözcüsü Albay Roland Lavoie, Libya’da durumun hızla değiştiğini ve hava saldırıları için hedef belirlemenin zorlaştığını belirterek, çatışmaların büyük bölümünün şu anda köy ve kentlerde yoğunlaştığını, bunun da hedeflerin tespitini karmaşıklaştırdığını söyledi.

Muhalifler, Trablus’un % 95’ini kontrol altına aldı

Libyalı muhaliflerin sözcüsü, kente üç koldan başlattıkları saldırıyla eş zamanlı olarak kentte dikkatli bir şekilde organize edilen ayaklanmanın ardından Trablus’un batısındaki bir mahalleden giren muhalif güçlerin kentin yüzde 95’inin kontrolünü ele geçirdiklerini söyledi. Sözcü, Kaddafi’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı koruma görevlilerinin silahlarını teslim ettiğini kaydetti.

İki oğlu yakalandı

Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi’nin Koordinatörü Adil Dabbeçi, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Libya lideri Kaddafi’nin küçük oğlu Seyfülislam’ın ele geçirildiğini, Kaddafi’nin büyük oğlu Muhammed El Kaddafi’nin de muhalif güçlere teslim olduğunu ifade etti.

Bin 300 kişi öldü

Hükümet sözcüsü Libya Devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, başkent Trablus’daki çatışmalarda şu ana kadar bin 300 kişinin öldüğünü söyledi.

Kyanka: habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.