Lejyon Nedir

Lejyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Lejyon Nedir, Lejyon Ne Anlama Gelir, Lejyon Ne Demektir, Lejyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lejyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lejyon Anlamı

Meslek olarak askerliği seçmiş kimselerden oluşan askerî birlik. İlk lejyonun kurulması Roma İmparatorluğu dönemine rastlar. Bu dönemde Roma vatandaşlarına servetleriyle orantılı olarak askerî görevler verildi. Daha sonra lejyonu oluşturan “centuria”ların yapısı değiştirildi. Lejyon askerleri servetlerine göre değil, yaşlarına göre üç gruba ayrıldılar (İ.Ö. 3. yüzyıl). Roma İmparatorluğu’nun asker gücü büyük ölçüde lejyon birlikleri tarafından sağlandı. Lejyonerler çok sıkı bir disiplin altında eğitilirler, kendilerine belirli bir ücret dışında aynî yardımlar da yapılırdı. Fransa’da 15. yüzyıldan beri yabancılardan oluşan “Yabancı Lejyonları” görev yapmıştır. 1831’de çıkarılan bir kanunla da Cezayir’de Fransız uyruğuna geçebilecek yabancılardan oluşan ücretli bir “Yabancı Lejyonu” kuruldu. 1835’ten sonra “Yabancı Lejyonu” Fransa’nın bütün denizaşırı savaşlarında yer aldı. I. Dünya Savaşı sırasında “Yabancı Lejyonu”nun sayısı 45.000’i buldu. Cezayir’in bağımsızlığını kazanmasından sonra burada bulunan lejyon birlikleri Korsika ve diğer denizaşırı topraklara yerleştirildi. Bundan başka, İngilizlerin kurduğu Arap Lejyonu vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Lejyon Nedir Lejyon ödev ara Lejyon kelime anlamı Lejyon sözlükte ara Lejyon ansiklopedi bilgi bankası ara Lejyon ne demek Lejyon neye denir

Lejyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.