Kızıl Haç Nedir

Kızıl Haç anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Kızıl Haç Nedir, Kızıl Haç Ne Anlama Gelir, Kızıl Haç Ne Demektir, Kızıl Haç Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kızıl Haç ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kızıl Haç Anlamı

Savaş ve doğal afet mağdurlarına yardım etmek için kurulan, insanî amaçlı uluslar arası örgüt. Cenevreli Henri Dunant, 1839 yılındaki Solferino Savaşı sırasında insanların yaşadıklarına tanık olmuştu. Dunant ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar sonucunda, 1863 yılında Kızılhaç’ın örgütlenmesine yönelik ilk çalışmalar gerçekleştirildi. 1864 yılında Beşler Komitesi olarak bilinen Dunant ve arkadaşları (Moynier, Appia, Maunior ve Dufour) Cenevre Sözleşmesi’ni hazırlayarak öteki ülkelerin kabul etmesini sağladılar. Bu sözleşmeyle Avrupa ülkeleri tarafından, Kızılhaç’ın savaşlardaki yardım göreviyle savaş sırasında yaralıları koruma ve bunlara gerekli tıbbî bakımı yapma yükümlülükleri kabul edildi. Daha sonra, bu sözleşme üzerinde yapılan çalışmalarla, deniz savaşı yaralıları, savaş esirleri ve sivil halkın haklarının korunması şartları da sözleşmeye dâhil edildi.

Kızılhaç, başlangıçta yalnızca savaş kurbanlarına yardım etmek amacıyla kurulan bir örgüttü; ancak daha sonra savaş dışında yardım etkinlikleri de yürütmeye başladı. Bugün Kızılhaç insancıl eyleme, yardımlaşmaya, felâket ya da kaza durumunda yardıma ve tıbbî müdahalelere etkin olarak katılan gönüllü bir kurumdur. Örgüt, beyaz zemin üzerine kızıl bir haç ile simgelenir. Örgütün adı ve simgesi, İslâm ülkelerinde değişiklik gösterir. İslâm ülkelerinde Kızılhaç’ın adı Kızılay, simgesi de beyaz zemin üzerine kızıl hilâl şeklindeki Ay’dır.

Konu ile ilgili aramalar: Kızıl Haç Nedir Kızıl Haç ödev ara Kızıl Haç kelime anlamı Kızıl Haç sözlükte ara Kızıl Haç ansiklopedi bilgi bankası ara Kızıl Haç ne demek Kızıl Haç neye denir

Kızıl Haç ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.