Kilim Nedir

Kilim anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Kilim Nedir, Kilim Ne Anlama Gelir, Kilim Ne Demektir, Kilim Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kilim ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kilim Anlamı

Döşeme, divan gibi yerlere serilen, genellikle desenli, havsız, kalın, kıl ya da yün dokuma. En değerli kilimler; İran, Türkiye, Afganistan, Hindistan ve Çin’de dokunmaktadır.

Eski kaynaklara göre Eski Mısırlılar ve Asurlular kilim dokuyan ilk insanlardı.

Eskiden kilim dokurken altta ve üstte iki çıtası bulunan dokuma tezgâhları kullanılırdı. Bu iki çıta arasına “çözgü” denilen ve kilimin zeminini oluşturan düşey iplikler gerilirdi. Kilimi dokuyan kişi, farklı renkteki atkı ipliklerini bu çözgü ipliklerinin arasından enlemesine geçirirdi.

Anadolu’nun en eski dokumacılık sanatı ürünlerinden olan kilimi Türkler daha Orta Asya’dayken biliyorlardı. Türklerin M.Ö 5. yüzyıldan günümüze kadar düğümlü dokuma tekniğini bildiğini gösteren buluntulara Altay Dağlarındaki Pazırık Höyüğü’nde rastlanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Kilim Nedir Kilim ödev ara Kilim kelime anlamı Kilim sözlükte ara Kilim ansiklopedi bilgi bankası ara Kilim ne demek Kilim neye denir

Kilim ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Kilim Nedir” için 2 yorum

  • 10 Mart 2015 tarihinde, saat 19:49
    Permalink

    çok güzel olmuş eline sağlık gardaş :D

  • 10 Mart 2015 tarihinde, saat 19:48
    Permalink

    çok güzel olmuş eline sağlık gardaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.