Kerevit Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Kerevit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Kerevit Nedir, Kerevit Ne Anlama Gelir, Kerevit Ne Demektir, Kerevit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kerevit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kerevit Anlamı

On ayaklılar (Decapoda) takımının Astacidae familyasına ait bir tür tatlı su ıstakozu. Nehir, göl, gölet ve bataklıklarda, çoğu kez çakıllı ve taşlı zeminlerde, taşların altında ya da sığ çamurların içinde barınırlar.
Boyları yaklaşık 10-12 cm’dir. Vücutları, başla birleşmiş göğüs ve karın olarak iki bölümden oluşur. Göğüs tek parça sert bir kabukla örtülüdür. Baş bölgesinde bir çift birleşik gözle bir çift uzun anten ve bir çift de antencik bulunur. Karın tarafından bakıldığında gövde bölümlerinin her birinden 1 çift olmak üzere 5 çift yürüme bacağının çıktığı görülür. Bunlardan birinci çiftin uçları çok gelişmiş ve makas biçimini almıştır. Bunu avlarını yakalamada da kullanırlar.

Vücudun son bölümündeyse, yanlarda iki çift ve ortada 1 tane olmak üzere, yüzmeyi kolaylaştıran kuyruk yelpazesi vardır. Asya’nın batısında ve Avrupa’da yaygındır. Avrupa’da çok yüksek ticarî öneme sahiptir ve lüks yiyecek olarak kabul görür. Kerevit eti düşük kaloriye sahip, B vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin bir besindir. Canlı, taze, dondurularak ya da konserve edilerek tüketilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kerevit Nedir Kerevit ödev ara Kerevit kelime anlamı Kerevit sözlükte ara Kerevit ansiklopedi bilgi bankası ara Kerevit ne demek Kerevit neye denir

Kerevit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.