Keltler Nedir Kimlerdir

Keltler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Keltler Nedir, Keltler Ne Anlama Gelir, Keltler Ne Demektir, Keltler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Keltler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Keltler Anlamı

Galatlar olarak da bilinir. Tarih öncesi dönemde Alplerin kuzeyinde kalan Avrupa topraklarının ilk halkları. Hint-Avrupa kavimlerinden biri olan Keltlerin ilk izlerine M.Ö. 600 sıralarında Güney Fransa’da rastlanır. Daha sonraları İsa’nın doğumundan önceki yüzyıllarda Keltler (Galatlar) bütün Avrupa’ya yayılmış ve bir bölümü Kuzey İtalya’da diğer bölümü Alp ve Pirene dağlarıyla Ren Irmağı arasında kalan ve Belçika’ya değin uzanan bölge içinde yaşadılar. Keltlere Hellenler Keltai ya da Keltoi, Romalılarsa Galli adını vermişlerdi. M.Ö. 278-277 yılında üç büyük boy hâlinde Anadolu’ya akın edip sonraları Kızılırmak yayı içinde ve Ankara’yla Pessinus yörelerinde yerleşen Keltler, zamanla Anadolu’nun yerli halklarıyla karıştılar. Keltler, hiçbir zaman birleşik bir etnik grup ya da yönetim oluşturamamalarına karşın, özellikle Avrupa uygarlığının gelişiminde önemli rol oynamışlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Keltler Nedir Keltler ödev ara Keltler kelime anlamı Keltler sözlükte ara Keltler ansiklopedi bilgi bankası ara Keltler ne demek Keltler neye denir

Keltler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.