Kedi otunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? | Şifalı Bitkiler Rehberi

Neye İyi Gelir, Kedi otu hangi hastalıklara iyi gelir, Kedi otu Etkileri Nelerdir, Kedi otu hangi vitaminler vardır, Nasıl Kullanılır, Nerde Yetişir nerden alınır nerede bulunur, zararları.

Merhabalar. Bu yazıda sizlere Kedi otu bitkisinin ne gibi dertlere ne gibi hastalıklara karşı koruyucu olacağını internet araştırmalarımda bulduğum yazıları burada paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu sayede bu tip şifalı bitkileri kullanarak tedavinize destek olabilirsiniz. Ancak her zaman ki gibi kesinlikle doktorunuza danışarak bu tip bitkileri kullanınız. Bunların hastalıklarınıza karşı iyi geleceğinin kesinliği yoktur. Şimdi gelelim Kedi otu bitkisi ile ilgili yazımıza;

Kedi otu bitkisinin faydaları:

 

Kediotu (valeriana) : İkiçenekliler sınıfının, kediotugiller familyasından; kökü az etli, çok yıllık bir otsu bitkidir. Boylarına göre iki gruba ayrılır. Bir kısmının boyu 5-50 santimetre kadardır. Diğerleri ise, 2 metreyi bulabilirler. En yaygın türü tıbbi kediotudur. Yurdumuzda büyük yapraklı kediotu, küçük kediotu ve dağ kediotu gibi türleri vardır.

Tıbbi kediotu : Avrupa ve Kuzey Asya’da yabani olarak yetişir. Öneminden ötürü kültür bitkisi olarak da yetiştirilir. 1-1,5 metre yükseklikte çok yıllık bir kediotu türüdür. Gövdesinin içi boştur. Yarprakları karşılıklı olarak dizilmiştir. Sapları kısa, kenarları dişlidir. Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri küçük ve tüylüdür. Rizom ve köklerinde nişasta, şeker, reçine, chatin, valerin ve uçucu bir yağ vardır. Kökü tazeyken kokusuzdur. Kuruduğu zaman keskin fena bir kokusu vardır.

Faydası : Sinirleri telkin eder. Nevrasteni ve isteride faydalıdır. Ateş düşürür, spazm çözer. Sinirsel baş ağrılarını, sinirsel çarpıntıları teskin eder. Tıbbi kediotunun kökünden elde edilen kediotu esansı isteri, kore ve epilepside kullanılır. Baş dönmesi, taşıt tutması ve heyecanlanma hallerinde kullanılır.

Not: Sitede yer alan bilgiler doktorun tıbbi tedavisinin yerine geçmez. Bu bilgiler internet sitelerinden edinilen, ve hiçbir garantisi olmayan doğruluğu kesinleşmemiş bilgilerdir. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, mutlaka doktora danışılmalıdır. Doğabilecek sorunlardan sitemiz sorumlu değildir.

Kedi otunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? | Şifalı Bitkiler Rehberi” için 2 yorum

  • 19 Nisan 2014 tarihinde, saat 21:06
    Permalink

    bu gıda takviyeleriyle insanlar daha çabuk iyi oluyor,doktorun iyi olmassa ayvayı yedin benim annem rahatsızlandı doktora göturduk doktor sözde muayne etti ve bütün testler yapıldı böbreklerinde taş varmış doktor iğne yaptı ama annem daha fena oldu bizde başka doktora göturduk ve diğer ilaçlaıda göturduk ve doktor muayne etti ve ilaçlara bakıp bu ilaçları doktormu verdi dedi evet dedi, ve doktor kızdı doktor ağrı kesici yerine kas gevşeltici iğne yapmış annem ondan kıvranmış ve toparlanamamış, benim yaptığım müdahale olmasaymış annem komaya girermiş, ve bize bu acıları bi doktor yaşattı.

  • 29 Aralık 2011 tarihinde, saat 16:43
    Permalink

    mışıl mışıl uyutuyo :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.