Kayısı Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir

Kayısı Nedir Nerede Yetişir,Kayısı Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Kayısı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Kayısı Nedir, Kayısı Ne Anlama Gelir, Kayısı Ne Demektir, Kayısı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kayısı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kayısı Anlamı

Gülgiller familyasından bir meyve ağacı ve bu ağacın besleyici değeri yüksek sert çekirdekli meyvesi. Çin kökenli bir ağaç olan kayısı, yüksek ve bol güneşli yerlerde ve denizden uzak bölgelerde yetişir. Kayısının yetişeceği toprağın killi ve kuru olması gerekir.

Kayısı meyvesi, ince kabuklu sulu ve turuncu renklidir. Meyve hoş kokuludur; çekirdeği serttir. Kayısı tohumu suludur ve yenebilir ama acı olan türleri de vardır. A vitamini ve şeker açısından zengin bir meyve olan kayısı, taze tüketilebildiği gibi, kurutularak da tüketilebilir. Kayısının pestili, reçeli ve kompostosu yapılır. Türkiye’de yılda 370 bin ton dolayında yetiştirilen kayısının yarıya yakın bölümü Malatya’dan elde edilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kayısı Nedir Kayısı ödev ara Kayısı kelime anlamı Kayısı sözlükte ara Kayısı ansiklopedi bilgi bankası ara Kayısı ne demek Kayısı neye denir

Kayısı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.