Kayın Nedir

Kayın anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Kayın Nedir, Kayın Ne Anlama Gelir, Kayın Ne Demektir, Kayın Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kayın ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kayın Anlamı

Kayıngiller (Fagaceae) familyasının Fagus cinsini oluşturan yaklaşık on ağaç türünün ortak adı. Kuzey yarı kürenin ılıman ve astropikal bölgelerinde yaygın olarak gözlenir.

Uzun boylu, gri gövdelidir. Yaprakları parlak yeşil ve kenarları dişlidir. 40 m boya ulaşabilen kayınların, düzgün ve silindirik gövdeleri vardır. Yumuşak dikenli, kahverengi bir örtüyle sarılı fındıksı meyveleri, üç köşeli ve sert kabukludur. Türkiye’de daha çok kuzey bölgelerde doğal yayılış göstermekle birlikte, güneydeki Amanoslarda da yaygındır. Saf ya da göknar, lâdin, çam ve meşelerle karışık geniş ormanlar kurar. Yağlı meyveleri doğada yaban hayvanları için önemli bir besin kaynağıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Kayın Nedir Kayın ödev ara Kayın kelime anlamı Kayın sözlükte ara Kayın ansiklopedi bilgi bankası ara Kayın ne demek Kayın neye denir

Kayın ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.