Karakalpaklar Nedir kimlerdir

Karakalpaklar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Karakalpaklar Nedir, Karakalpaklar Ne Anlama Gelir, Karakalpaklar Ne Demektir, Karakalpaklar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karakalpaklar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karakalpaklar Anlamı

Kıpçak koluna bağlı bir Türk topluluğu. Rus kaynaklarında “Corniye Klobuki”, Arap kaynaklarında “Karabörklü” adlarıyla geçer. Eskiden Volga boylarında yaşadıkları söylenir. Timur tarafından Siriderya boyuna yerleştirildiler. 17. yüzyılın başlarında Yese, Sığnak ve Savran kentleriyle aşağı Siriderya arasında yerleştiler. Karakalpaklar 16. yüzyılda “Hive Hanlığı” adında bağımsız bir devlet kurdular, fakat bölgenin Kalmuk ordusu tarafından işgaliyle başlayan karışıklıkta dağıldılar. 1917 Ekim Devrimi’nden sonra bir Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti kuruldu, daha sonra bu cumhuriyet Özbekistan’a bağlandı.

Konu ile ilgili aramalar: Karakalpaklar Nedir Karakalpaklar ödev ara Karakalpaklar kelime anlamı Karakalpaklar sözlükte ara Karakalpaklar ansiklopedi bilgi bankası ara Karakalpaklar ne demek Karakalpaklar neye denir

Karakalpaklar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.