Karaçaylar Nedir Kimlerdir

Karaçaylar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Karaçaylar Nedir, Karaçaylar Ne Anlama Gelir, Karaçaylar Ne Demektir, Karaçaylar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karaçaylar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karaçaylar Anlamı

1944 yılına dek Kuzey Kafkasya’da yaşamış olan eski bir Türk kabilesi. 15. yüzyıldan sonra Karaçay ve Balkar ya da Tavlı adları altında iki ayrı topluluğa ayrıldılar. Karaçaylar, güneydeki Elbruz yaylalarıyla kuzeydeki düzlükleri yaylak ve kışlak olarak kullanıyorlardı. Dokumacılık, kürk ve deri işleriyle uğraştılar. 18. yüzyılda Osmanlıların yönetimine girdiler. 1812 antlaşmasıyla Çarlık Rusyası’nın egemenliğine geçtiler. 1822’de ayaklandılar. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere yardım ettikleri gerekçesiyle Sibirya’ya sürüldüler.

Konu ile ilgili aramalar: Karaçaylar Nedir Karaçaylar ödev ara Karaçaylar kelime anlamı Karaçaylar sözlükte ara Karaçaylar ansiklopedi bilgi bankası ara Karaçaylar ne demek Karaçaylar neye denir

Karaçaylar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.