Kamu Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Kamu Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Kamu Yönetimi bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Kamu Yönetimi bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Kamu Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler, Kamu Yönetimi Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir?

Kamu Yönetimi, Devlet teşkilatının çeşitli kademelerinde idari görev alacak, sistemin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinden sorumlu, siyasal, hukuki ve sosyal bilimler formasyonuna sahip elemanlar yetiştiren ve bu konularda araştırma yapılan bir bölümdür.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, nitelikli insan ve yurttaşı her türlü değerin kaynağı olarak görür; bu çerçevede hem kamu hem de özel sektörde ülkemizin siyasal, toplumsal ve ekonomik yaşamında etkin rol ve görev üstlenecek üst düzey yöneticiler, bürokratlar ve akademisyenler yetiştirmeyi amaçlar.

Çalışma Alanları:

Mezunlar çalıştıkları kurumlardaki pozisyonlarına göre ‘kaymakam’, ‘müfettiş’ ve yönetici olarak görev yaparlar. Devlet sektöründe çalışan kamu yöneticisi, hükümet tarafından uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar, yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetler; halkın dilek ve şikayetlerini dinler, ilgili yerlere havale eder. Özellikle vali ve kaymakam gibi kamu yöneticileri, bulundukları il veya ilçelerin güvenliğinden, ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerinden sorumludurlar. Diğer resmi ve özel kuruluşların yönetim birimlerinde yönetici olarak çalışanlar ise, kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamak, bu konuda diğer personeli denetlemek gibi görevler yaparlar.

Kamu Yönetimi mezunları, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere bakanlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilirler. Devlet kademesinde iş imkânı sınırlıdır ve çeşitli sınavlarda başarılı olmaya bağlıdır. Özel sektörde ise farklı yönetim kademelerinde görev alabilirler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları, kamu ve özel sektörde birçok değişik alanda kariyer yapma olanağı bulabilirler. Devlet Planlama Teşkilatı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, yerel yönetimlerin değişik birimleri, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, finans kurumları, bankalar ve medya gibi kamusal ve özel kurumlarda orta ve üst düzey yöneticisi olarak çalışabilirler.

Kamu Yönetimi Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Mezun sayısının çok olması piyasada bu alanda yetişmiş elemana olan ihtiyacı azaltmıştır. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da iyi yetişmiş elemanlara ihtiyaç olacaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sosyal Bilimlere ilgi duyması
Başkalarını etkileyebilmesi, düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilmesi
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması
Yeniliklere açık olması, yaratıcı olması
Seyahat etmekten hoşlanması gerekir.
İlgili aramalar: Kamu Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler, Kamu Yönetimi Bölümü Nasıl, Kamu Yönetimi Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Kamu Yönetimi Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Kamu Yönetimi Bölümünün geleceği nasıl, Kamu Yönetimi Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Kamu Yönetimi Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Kamu Yönetimi Bölümü okuyan maaşı, Kamu Yönetimi Bölümü iş bulabilirmi, Kamu Yönetimi Bölümü dersleri zor mudur, Kamu Yönetimi Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.