Kalsiyum Nedir Görevi Yararları

Kalsiyum Nedir Görevi Yararları, Kalsiyumun Yararları, Kalsiyum Eksikliğinde Ne olur, Kalsiyumun hangi yiyeceklerde bulunur
Kalsiyum anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Kalsiyum Nedir, Kalsiyum Ne Anlama Gelir, Kalsiyum Ne Demektir, Kalsiyum Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kalsiyum ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kalsiyum Anlamı

Kimyasal simgesi Ca olan ve periyodik cetvelin IIA grubunda yer alan kimyasal element. Kalsiyum, yer kabuğunun yaklaşık %3,6’sını oluşturur ve en çok bulunan beşinci elementtir. Yaprak, kemik ve dişlerin en önemli bileşenidir.

Gümüşümsü renkli ve oldukça yumuşak bir metaldir. Suyla tepkime verir. Doğada serbest hâlde bulunmaz. Çoğunlukla kireç taşı, mermer, tebeşir ve dolomit biçiminde bulunursa da, alçı taşı ve flüorit önemli mineralleridir. Kireç (yanmış kireç, CaO) çok eski zamanlardan beri bilinmesine karşın, kalsiyum elementinin tek başına elde edilmesi 1808 yılında Sir Humphry Davy tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumunda ve korunmasında en gerekli elementtir. Yetişkin bir insandaki kemik kalsiyumu büyük oranda karbonat ve fosfat tuzlarıdır. Vücutta yeterince D vitaminin depolanması için kalsiyum gereklidir. Kalsiyumun kalp atışlarının düzenlenmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolü vardır. Kalsiyumun ticarî değeri bileşiklerine göre daha azdır.

Konu ile ilgili aramalar: Kalsiyum Nedir Kalsiyum ödev ara Kalsiyum kelime anlamı Kalsiyum sözlükte ara Kalsiyum ansiklopedi bilgi bankası ara Kalsiyum ne demek Kalsiyum neye denir

Kalsiyum ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.