Kadir Gecesinde Hangi İbadetler Yapılmalıdır Nasıl Değerlendirilmelidir?

Kadir Gecesinde Hangi İbadetler Yapılmalıdır Nasıl Değerlendirilmelidir, Kadir Gecesi Hangi Namaz Kılınır, Kadir gecesi Duaları, Kadir Gecesi Namazı

Bu gece kadir gecesi bin aydan daha hayırlı bir güne girdik. Peki bu günde neler yapılmalı;

Kadir Gecesi, Ramazan ayının son on gününde gizli olduğuna inanılan, ancak yaygın kanaate göre ayın 27. gecesine tekabül ediyor.

Kuran-ı Kerim’in indirildiği gece olarak da bilinen bu gece için aynı isimli bir sure de bulunuyor.

5 ayetten oluşan ”Kadir” suresinde, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu bir ayette belirtiliyor.

”Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” ayetleri, Kadir Suresi’nin son ayetlerini oluşturuyor.

Bu gece Müslümanlar için büyük önem arzediyor, çünkü bu gecede kim Kadir Gecesi’ni, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadetle geçirirse geçmiş günahlarının bağışlanacağına inanılıyor.

Ramazan ayında okunmaya başlayan Kur’an’ın Kadir Gecesi’nde veya öncesinde tamamlanıp,hatim duasının o gece yapılmasına eskiden olduğu gibi günümüzde de dikkat ediliyor.

Bazı camilerde yapılan dualar sabaha kadar sürerken, Kadir Gecesi’nden nasibini almak isteyenler, yatsı ve teravih namazının yanı sıra tesbih namazı da kılıyor.

Meleklerin yeryüzüne indiği gece, tan yeri ağarana kadar devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.