Kaddafi Cezayire Kaçtı

Kaddafi Cezayire Kaçtı, Kaddafi nerede, Kaddafi  ile ilgili haberler

 

1300 km'yi ellerini kollarını sallayarak geçtiler

Muammer Kaddafi’nin aile üyelerinin Libya’dan komşu Cezayir’e kaçışıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Libya Ulusal Geçiş Konseyi’nden yetkililerin ifadelerine bakılırsa, Kaddafi ailesi üyelerinin konvoyu yaklaşık 1300 kilometrelik yolu hiçbir engelle karşılaşmadan geçip gitti.

 Ulusal Geçiş Konseyi’nin İngiltere koordinatörü Cuma el Cemati, İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada Kaddafilerin henüz Konsey’in kontrolü altında olmayan bir bölgeyi kullanarak Cezayir’e ulaştığını belirtti.

 

Buna göre altı zırhlı Mercedes’ten oluşan konvoy, Libya’nın en büyük aşireti olan ve rejimin birçok önemli isminin mensubu olduğu Varfallah aşiretinin kontrolündeki Beni Velid kasabasından yola çıktı.

 

Cemati konvoyda Kaddafi’nin ikinci eşi Safiye, kızı Ayşe ve iki oğlu Hannibal ile Muhammed dahil 32 kişi olduğunu belirtti.

 

Konvoyun Cumartesi günü sınıra ulaştığını belirten Cemati, “Burada 10-12 saat kadar beklediler. Bu sırada Cezayir hükümeti ne yapılacağına karar vermeye çalışıyordu. Girişlerine Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika şahsen izin verdi” dedi.

 

BENİ VELİD’DEN TİNKARİN’E

Habere göre giriş Cezayir’in güneydoğu sınırında bulunan Tinkarin sınır kapısından yapıldı. Ardından aile üyeleri Djanet şehrine doğru ilerledi. Kaddafi’nin kızı Ayşe Djanet Hastanesi’nde doğum yaptı. El Vatan gazetesi Kaddafilerin geçişinin hemen ardından sınırın Cezayir askerleri tarafından hemen kapatıldığını öne sürdü.

 

 

 

Kaçışın Konsey’e bağlı güçlerin Kaddafi’nin doğum yeri olan Sirte şehrine odaklandıkları sırada gerçekleştiği ifade edildi. Ancak altı zırhlı lüks araçtan oluşan böyle bir konvoyun yaklaşık 1300 kilometrelik bir mesafeyi elini kolunu sallayarak geçip gitmesi, Libya topraklarının büyük bir kısmının Konsey’in kontrolünün dışında kaldığının işareti olarak yorumlandı.

Cemati, Kaddafi’nin de Beni Velid bölgesinde olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.