Jeopolitik Nedir

Jeopolitik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Jeopolitik Nedir, Jeopolitik Ne Anlama Gelir, Jeopolitik Ne Demektir, Jeopolitik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Jeopolitik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Jeopolitik Anlamı

Devletlerin iç ve dış siyasetlerini, coğrafî etkenleri temel alarak inceleyen siyasal öğreti; coğrafî politika. Bu kavram İsveçli Kiellen’den sonra 1903’te “Politische Geographie” (Siyasal Coğrafya) adlı yapıtını yayımlayan Alman Ratzel tarafından ele alındı. Ratzel, Almanya’da, özellikle iki dünya savaşı arasında jeopolitik incelemeler yapan bir enstitü kurdu ve “Zeitschrift für Geopolitik” adıyla bir dergi çıkardı. Ancak daha sonra jeopolitikçiler, “hayat sahası” doktrini doğrultusunda tümüyle Hitler’in propaganda aracı oldular. Jeopolitik incelemeler ve savlar Nazilerin çökmesiyle birlikte önemini yitirdi.

Konu ile ilgili aramalar: Jeopolitik Nedir Jeopolitik ödev ara Jeopolitik kelime anlamı Jeopolitik sözlükte ara Jeopolitik ansiklopedi bilgi bankası ara Jeopolitik ne demek Jeopolitik neye denir

Jeopolitik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.