Jeolojik Zamanlar Nelerdir?

Jeolojik Zamanlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Jeolojik Zamanlar Nedir, Jeolojik Zamanlar Ne Anlama Gelir, Jeolojik Zamanlar Ne Demektir, Jeolojik Zamanlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Jeolojik Zamanlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Jeolojik Zamanlar Anlamı

Dünyanın bugüne kadar geçirdiği biçimsel değişikliklerin ayrıldığı geniş dönemler. Radyoaktivite yöntemiyle yapılan hesaplara göre dünyanın yaşı 4.5 milyar yıl kadardır. İlk oluşumundan bugüne, dünyanın geçirdiği evreler beş büyük jeolojik zamana ayrılır. Bunların ilki ve en uzun süreni, aynı zamanda en az bilineni prekambriendir. Yerkürenin yavaş yavaş soğuyarak katı hâle geçmesi, ilk kayaların teşekkülü bu zamanda oldu.

İlk canlılar olan algler de bu zamanda ortaya çıktı (günümüzden 3 milyar yıl önce). Prekambrienden sonra ve günümüzden 600 milyon yıl önce ise paleozoik (birinci zaman) başladı. 370 milyon yıl süren paleozoikte ilk balıklar, ilk bitkiler ve ilk kara hayvanları ortaya çıktı. 240 milyon yıl önce mezozoik (ikinci zaman) başladı. 167 milyon yıl sürdü. Memeliler bu dönemde ortaya çıktı. Mezozoiki neozoik ya da tersiyer (üçüncü zaman) izledi. Günümüzden 63 milyon yıl önce başladı ve 62 milyon yıl sürdü. Son jeolojik zaman günümüzden 1 milyon yıl önce başlayan ve devam etmekte olan antropozoik ya da kuaternerdir (dördüncü zaman). İnsan dördüncü zamanda ortaya çıktı.

Konu ile ilgili aramalar: Jeolojik Zamanlar Nedir Jeolojik Zamanlar ödev ara Jeolojik Zamanlar kelime anlamı Jeolojik Zamanlar sözlükte ara Jeolojik Zamanlar ansiklopedi bilgi bankası ara Jeolojik Zamanlar ne demek Jeolojik Zamanlar neye denir

Jeolojik Zamanlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.