Jeoloji Nedir

Jeoloji anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Jeoloji Nedir, Jeoloji Ne Anlama Gelir, Jeoloji Ne Demektir, Jeoloji Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Jeoloji ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Jeoloji Anlamı

Yer bilimi. Ge: Yer, Logos: Bilim sözlerinden alınmıştır. Jeoloji yer kabuğunun yapısından, bunu oluşturan maddelerden, oluşum tarihinden, ayrıca üzerinde yaşayan hayvan ve bitkilerin ilk yaratılışlarından bugüne kadar olan biyolojik oluşumlarını araştırır.

40-50 km kadar bir kalınlığa sahip olan yer kabuğunun organik ve anorganik oluşum tarihi jeolojinin temel konusudur. Yer kabuğunun tüm hareketleri ve mekaniği jeolojinin içerisinde yer alır. Jeoloji; çevremizin tanınmasında, sırlarının çözülmesinde bize yardımcı olur.

Jeolojiyi meslek edinen kişilere jeolog denir. Jeologlar, yerküreyi anlamak, onun sayısız problemlerine çözüm yolu aramak için doğayı araştırırlar. Dağlar, okyanuslar, denizler, çöller, derin vadiler jeologların çalışma alanlarıdır.

Jeoloji bir bilim olarak yer kabuğunu incelerken bu kabuk içine gizlenmiş bulunan maden, su, kömür, petrol vb. yer altı kaynaklarını da araştırır. Bunların oluşumlarını ve yer yüzüne dağılışlarını inceler. Bundan dolayı diğer bilim dallarından olan fizik, kimya, biyoloji, jeofizik, maden, coğrafya gibi bilimler jeolojinin destekçileridirler.

Konu ile ilgili aramalar: Jeoloji Nedir Jeoloji ödev ara Jeoloji kelime anlamı Jeoloji sözlükte ara Jeoloji ansiklopedi bilgi bankası ara Jeoloji ne demek Jeoloji neye denir

Jeoloji ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.