Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerJeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Jeofizik Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Jeofizik Mühendisliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Jeofizik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Jeofizik Mühendisliği, yerkabuğu ve yeraltı zenginlikleri ile ilgilenen, yeraltındaki petrol ve endüstriyel cevherin verimliliği ve bunların işletmeye açılmasına kadar Jeoloji Mühendisliği ile koordineli çalışan bir mühendislik dalıdır.

Faaliyet Alanları:

Jeofizik mühendisleri arazide ve laboratuvarda ölçüm yapar, elde ettiği verileri yorumlar, yeraltındaki petrol, cevher ve yeraltı suyu araştırmaları ile köprü, bina ve barajların zemin ölçüleri gibi alanlarda çalışırlar.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Jeofizik mühendislerinin, MTA, TPAO, DSİ, gibi kamu kuruluşlarıyla, büyük şehir belediyelerinde çalışma alanları bulunmaktadır. Jeofizik mühendislerinin çalışma alanları son derece azdır. Özellikle özel sektörde iş bulma olanakları çok sınırlıdır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu mesleğin gelecekte de iş bulma olanaklarının pek değişmemesi beklenmektedir.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Fizik, matematik, kimya ve coğrafya konularına ilgili ve bu konularda başarılı olması

Olayları derinlemesine incelemeye meraklı olması

Sabırlı, dikkatli olması

İyi bir gözlemci olması

İnceleme ve araştırma merakı olması

Açık havada çalışmayı sevmesi

Doğa şartlarına dayanıklı olması gerekir.
İlgili aramalar: Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Jeofizik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nasıl, Jeofizik Mühendisliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Jeofizik Mühendisliği Bölümünün geleceği nasıl, Jeofizik Mühendisliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Jeofizik Mühendisliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Jeofizik Mühendisliği Bölümü okuyan maaşı, Jeofizik Mühendisliği Bölümü iş bulabilirmi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü dersleri zor mudur, Jeofizik Mühendisliği Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.