İzdüşüm Nedir

İzdüşüm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

İzdüşüm Nedir, İzdüşüm Ne Anlama Gelir, İzdüşüm Ne Demektir, İzdüşüm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İzdüşüm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İzdüşüm Anlamı

Bir şeklin, ışınlar aracılığıyla izdüşüm düzlemi denilen bir düzlem üzerine belirli kurallarla aktarılışı. Örneğin bir lambanın yere düşürdüğü gölge, bir izdüşümdür. İzdüşüm sonucu elde edilen şekil, izdüşüm düzlemiyle şeklin göreli konumuna ve izdüşüren ışınların kaynağına bağlıdır. Kaynak bir tek noktaysa “merkezil izdüşüm” söz konusudur. Lamba örneğindeki izdüşüm merkezildir. İzdüşürücü tüm ışınlar birbirlerine paralelse “paralel izdüşüm” vardır. Güneş’in bir duvarda oluşturduğu gölgeler yaklaşık olarak paralel izdüşüme örnektirler. Paralel izdüşümde ışınların izdüşüm düzlemine dik olması hâli önemlidir. “Dik izdüşüm” denilen bu hâlde bir noktanın izdüşümü diye bu noktadan düzleme indirilen dikmenin ayağına denir. Bir şeklin izdüşümüyse her bir noktasının izdüşümleri kümesidir.

Konu ile ilgili aramalar: İzdüşüm Nedir İzdüşüm ödev ara İzdüşüm kelime anlamı İzdüşüm sözlükte ara İzdüşüm ansiklopedi bilgi bankası ara İzdüşüm ne demek İzdüşüm neye denir

İzdüşüm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.