İran Türkiyeyi Vurur mu, İrandan Tehdit

İran Türkiyeyi Vurur mu, Savaşta İranın Politikası, iran türkiye tehdit

İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanvekili Hüseyin İbrahimi, İran’ı hedef alacak bir saldırı halinde “kesinlikle” Malatya’daki füze kalkan sistemini vuracaklarını söyledi.

 İbrahimi, Devrim Muhafızları komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade’nin, “Olası saldırıda ilk önce Türkiye’deki NATO füze kalkanı vururuz, daha sonra diğer hedefler yöneliriz” uyarısını yineledi.

İbrahimi, İran silahlı güçlerinin Türkiye’de kurulması kesinleşen NATO füze kalkanı sistemini etkisizleştirmek için planlarının olduğu, yapılacak her hangi bir saldırı durumunda ise söz konusu kalkanın “kesinlikle” hedef alınacağını söyledi.

Şark Gazetesine konuşan İbrahimi, “Uygulanacak herhangi bir saldırıda, Türkiye’deki füze kalkanı sisteminin hedef alınması İran’ın doğal hakkıdır ve kesinlikle bunu yapacak. Silahlı Kuvvetlerimizin bu sisteme karşı önceden üzerinde çalışmış plan ve taktikleri var” dedi.

“SİYONİST SİSTEMİ KORUYOR”

İbrahimi, Türkiye’deki kalkan sistemine karşı, Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hacizade’nin iki hafta önce ifade ettiği sözlerin yerinde olduğunu söyledi.

 

İranlı vekil, “Füze kalkanı sistemi NATO’ya ait olsa da Türk topraklarında yer almaktadır ve hedef alınması bir nevi Türkiye’yi tehdit etmek anlamına gelmez mi?” sorusuna karşılık, “Bu sistem, aslında Siyonist rejimi koruma amacını taşıyor. NATO adı altında İsrail için yapılıyor. Bu, topraklarında sitemin kurulmasına izin veren Türkiye’nin bir sorunudur. Türkiye bunu yapmamalıydı” yanıtını verdi.

 

İbrahimi sözlerine şöyle devam etti: “Meclisin Milli Güvenlik Komisyonu’nda Türkiye ile ilişkileri yakından inceliyoruz. İran, füze kalkanının Türkiye’de kurulması gündeme geldiğin itibaren bu işin kötü sonuçları hakkında Ankara’ya uyarılarda bulundu.

Tuğgeneral Hacizade’nin sözleri de tamamıyla doğrudur. Saldırıya uğradığımızda kendimizi savunmamız doğal bir meseledir.”

7 thoughts on “İran Türkiyeyi Vurur mu, İrandan Tehdit

 • 22 Nisan 2012 tarihinde, saat 19:36
  Permalink

  türkiye kimin yanında olursa savaşı o ülke kazanır arkadaşlar..inşallah tarafsız kalabiliriz..

 • 14 Mart 2012 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  vallah kardeslerım ıranı kucumsemeyın oyle bır vururkı turkıyeyı ne oldugunu anlayamazsınız sonucda adamların nuklerı var o yeter atrık hersey eskısı gıbı degıl karada savas olmaz hava onemlı ee dusunu ne kadar havamız var havamız sondu bızım

 • 15 Aralık 2011 tarihinde, saat 20:27
  Permalink

  türkiye hiç bir şey yapamaz iran füzeleri çakar amerikanın yazılımlarını kullanıyor türkiye bol bol hamaset yapar iran ilim ve fende ilerliyor türkiye yerinde pati çekiyor

 • 13 Aralık 2011 tarihinde, saat 00:15
  Permalink

  ne vuruyor kardes öle bir haber yapmışsınızki sanki kuş avlıyor sanacaklar madem bu kadar yürek var şimdiye kadar neden vuramadılar

 • 12 Aralık 2011 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  Karadan Mı Giricek İran’a İran Irak Dİl Malatya’daki Füze Kalkanını Bombalaması Şart Ama Zamanında PKK’ya Verdiği Desteklerden Dolayı F-16 ların Havalanıp Bombardıman Yapması Gerekli !!!

 • 12 Aralık 2011 tarihinde, saat 22:00
  Permalink

  iran türkiyeyi vuramaz cesareti yetmez eger yetersede sonucuna cok aci bi sekilde katlanmak zorunda kalir
  iran kimki türkiyeyi vuracak
  ancak türkiye onu vurur isterse
  ama yinede insallah olmaz olursada türkiye 24 saate cikar irandan bizim askerimiz dünyada tek
  okadarda güveniyorum memlekete ve memleketin mehmedine

 • 11 Aralık 2011 tarihinde, saat 17:27
  Permalink

  Şu an internette bu habere yapılan yorumlara bakdığınızda çok büyük bir çoğunluğun iranın haklı olduğunu düşündüğünü, açıkca ‘vurması gerekir zaten’ dediğini görüyoruz.Yorum yapanlara baktığımızda çoluk çocuk da değiller.Uslubundan anlıyorsunuz.Ancak anlamadığım bu insanların neden zerre kadar düşünemediği ve çok değil 10-15 yıl öncesini neden hatırlamadığı.İran o radarı vurduğunda o alandaki Türk askerleri, o füzelerden biri saptığında Malatyadaki Türk vatandaşları ölecekler.Ve bizim insanlarımız bunu destekliyorlar.Bunu da geçtim müslüman kardeşliği adı altında acem şakşakcılığı yapanlar 90 lı yıllarda iranın terör örgütüne verdiği büyük desteklerden habersizler mi?94 yılında iran içindeki terörist kampını yok etmek için hazırlanırken bu davada haklı olan müslüman Türkiye müslüman kardeşimiz dedikleri yere göğe sığdıramadıkları irandan tehdit almadı mı?Bugün iran destekli bu yorumları yaparken bu insanlarımız bu olanları bilmiyor mu?Aziz Nesinin Türk halkı ile ilgili söylediği yüzdelikli bir ifade vardı hani?Çok kızardım buna ama haklı olduğunu yeni yeni anlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.