Ilıbıdı Dolması Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Ilıbıdı Dolması tarifi nasıl yapılırIlıbıdı Dolması tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Ilıbıdı Dolması nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Ilıbıdı Dolması Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Ilıbıdı Dolması İçin Gerekli Malzemeler:

2 demet labada veya pazı yaprağı
3 adet kuru soğan
2 su bardağı pilavlık bulgur
1 demet taze soğan
1 demet taze nane
5 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 çay kaşığı pul biber

Ilıbıdı Dolması Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

3 adet kuru soğan yemeklik doğranıp pembeleşene kadar kavrulur. Pembeleşen soğanların üzerine üzerine 2 su bardağı bulgur eklenip 3 su bardağı sıcak su dökülür. Arzuya göre tuz eklenip pilav gibi pişirilir. Pazı yaprakları yıkanıp biraz haşlanır, ortadaki damar kısımları çıkartılıp iki parçaya ayrılır.

1 demet taze soğan ve nane ince ince doğranıp harmanlanır. Pilav gibi pişirilen bulgur biraz soğutulup yeşilliklerle karıştırılıp 5 yemek kaşığı süzme yoğurt konulur. 1 çay kaşığı pulbiber serpilir. Pazı yaprakları içle birlikte üçgen şeklinde sarılıp tencereye yerleştirilir. Üzerine biraz zeytinyağı gezdirilip pişirilir.

Ilıbıdı Dolması servise hazırdır.

Konu ile ilgili aramalar: Ilıbıdı Dolması tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Ilıbıdı Dolması tarifi, öğrenci yemeği Ilıbıdı Dolması tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Ilıbıdı Dolması içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Ilıbıdı Dolması yapmak zormu, misafir için Ilıbıdı Dolması
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.