İç Salgıbezleri Nedir Nelerdir görevleri

İç Salgıbezleri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

İç Salgıbezleri Nedir, İç Salgıbezleri Ne Anlama Gelir, İç Salgıbezleri Ne Demektir, İç Salgıbezleri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İç Salgıbezleri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İç Salgıbezleri Anlamı

İç Salgıbezleri Nedir Nelerdir görevleri
Salgılarını bir kanalla boşaltmayıp, yapılarındaki kılcal damarlar yoluyla kana ileterek genel metabolizmanın düzenlenmesinde önemli rol oynayan bezler; endokrin. İnsan vücudundaki iç salgıbezleri beş tanedir: Tiroit (kalkanbezi), paratiroit, hipofiz, böbrek- üstü bezleri, cinsiyet bezleri (kadında yumurtalık, erkekte erbezi). Bunların dışında vücutta ayrıca, çeşitli organlarda dağınık olarak bulunan ve iç salgıbezi sayılabilecek özellikler gösteren hücre kümeleri de vardır. Pankreasta bulunan ve ensülin salgılayan langerhans adacıkları, kimi karaciğer hücreleri, kimi damar ve sinir hücreleri, beyin dokusundaki sinir çekirdekleri bunlardan bazılarıdır.

Konu ile ilgili aramalar: İç Salgıbezleri Nedir İç Salgıbezleri ödev ara İç Salgıbezleri kelime anlamı İç Salgıbezleri sözlükte ara İç Salgıbezleri ansiklopedi bilgi bankası ara İç Salgıbezleri ne demek İç Salgıbezleri neye denir

İç Salgıbezleri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.