Hormon Nedir Görevi

Hormon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Hormon Nedir, Hormon Ne Anlama Gelir, Hormon Ne Demektir, Hormon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hormon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hormon Anlamı

Hormon Nedir Görevi, Hormonların Görevi
Endokrin bezden salınan ve doğrudan doğruya kana karışarak organların çalışmasını düzenleyen maddelere verilen genel ad. Steroitlerden, şeker moleküllerinden ya da proteinlerden yapılır. Her hormon hedef hücresine ulaştığında kendisine özgül olan reseptörüne bağlanır ve etkisini gösterir. Reseptörüne bağlanmadığı sürece etkisini gösteremez. Hormonun eksikliği ya da fazlalığı durumunda organizmada çeşitli bozukluklar ortaya çıkar.

Gastrin, sekretin, kolesistokinin ve somatostatin sindirim sistemi üzerinde etkili hormonlardır. Parathormon, kalsiyum ve fosfat metabolizmasını düzenler. Oksitosin, sütün memeden dışarı çıkartılmasını, prolâktin yapılmasını sağlar. Adrenokortikotropik hormon (ACTH), adrenal korteksi uyarırken testosteron ve östrojen üreme sistemini uyarır. Progesteron ise rahmi (uterus) embriyonun yerleşmesine hazırlar.

Tiroksin hormonu iyot içeren amino asit türevi bir hormondur. Büyüme hormonu, kortizon, glukagon, insülin, aldesteron ve adrenalin vücudumuzun önemli diğer hormonlarıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Hormon Nedir Hormon ödev ara Hormon kelime anlamı Hormon sözlükte ara Hormon ansiklopedi bilgi bankası ara Hormon ne demek Hormon neye denir

Hormon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.