Hırvatlar Nedir Kimlerdir

Hırvatlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Hırvatlar Nedir, Hırvatlar Ne Anlama Gelir, Hırvatlar Ne Demektir, Hırvatlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hırvatlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hırvatlar Anlamı

Sırbistan’ın kuzeybatısında, Drava-Sava ırmaklarının yukarı kesimlerinde yaşayan halk. Tarihte sürekli Sırplarla beraber anılmışlardır. Başlangıçta bütünken, sonradan ikiye ayrıldılar. Hırvatlar Katolik olup Lâtin alfabesini kullanır; oysa Sırplar Ortodoks’tur ve Kiril alfabesini kullanırlar. 13. yüzyılda Bosna’da güçlenen Hırvatlar, 14. yüzyılda birçok hanlık kurdular. Hırvat topraklarının büyük bölümünün Osmanlıların eline geçmesi Kanuni Sultan Süleyman döneminde tamamlandı ve 1583 yılında bir eyalet durumuna getirildi. Hırvatlar 19. yüzyılda Sırbistan ayaklanmalarına katıldılar. 1 Kasım 1918’de Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı kuruldu. 1945 yılından sonra Yugoslavya Federatif Cumhuriyeti’ne bağlandı.

Konu ile ilgili aramalar: Hırvatlar Nedir Hırvatlar ödev ara Hırvatlar kelime anlamı Hırvatlar sözlükte ara Hırvatlar ansiklopedi bilgi bankası ara Hırvatlar ne demek Hırvatlar neye denir

Hırvatlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.