Hazar Denizi Nedir Nerededir

Hazar Denizi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Hazar Denizi Nedir, Hazar Denizi Ne Anlama Gelir, Hazar Denizi Ne Demektir, Hazar Denizi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hazar Denizi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hazar Denizi Anlamı

Avrupa’yla Asya arasında yer alan dünyanın en büyük kapalı denizi. Kıyıları, İran, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan ile kuşatılmıştır. Dünyanın en büyü iç denizi olan Hazar Denizi’nin yüzölçümü 371 000 km2dir. Uzunluğu yaklaşık 1200 km, genişliğiyse ortalama 320 km’dir. En derin yeri 1000 m’yi bulur. Hazar Denizi, okyanus seviyesinden 28 metre daha aşağıdadır. Hazar Denizi’ni besleyen en büyük akarsu Volga Irmağı’dır. Bu ırmak her yıl çok büyük miktarlarda suyu Hazar Denizi’ne boşaltır. Buna karşın, Volga Irmağı üzerinde kurulan barajlar ve sulama amaçlı bazı çalışmalar denize ulaşan su miktarını önemli ölçüde azaltmıştır. Bu da özellikle son yıllarda Hazar Denizi’ndeki su seviyesinin büyük miktarda düşmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 bin yıl önce Azak Denizi yoluyla Karadeniz’le bağlantısı olan Hazar Denizi, daha sonra kapalı bir deniz hâlini almıştır. Kıyısı olan ülkelerin ekonomilerinde önemli bir rol oynayan Hazar Denizi, bulundurduğu petrol yatakları nedeniyle önemi son yıllarda artmıştır. Bölgenin ulaşım ağı içinde de önemli bir yere sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Hazar Denizi Nedir Hazar Denizi ödev ara Hazar Denizi kelime anlamı Hazar Denizi sözlükte ara Hazar Denizi ansiklopedi bilgi bankası ara Hazar Denizi ne demek Hazar Denizi neye denir

Hazar Denizi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Hazar Denizi Nedir Nerededir” için bir yorum

  • 30 Mayıs 2013 tarihinde, saat 14:06
    Permalink

    bizi bilgilendirdiniz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.