Hamse Nedir

Hamse anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Hamse Nedir, Hamse Ne Anlama Gelir, Hamse Ne Demektir, Hamse Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hamse ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hamse Anlamı

Beş mesneviden oluşan takıma verilen ad. Sözcük Arapçada “beş” anlamındadır. Hamse terimi, 12. yüzyılda Genceli Nizamî’nin beş mesnevi yazıp kitabına “Penc Genç” (Beş Hazine) adını vermesinden sonra kullanılmaya başlanmıştır. Türk edebiyatında 14. yüzyıldan başlayarak hamseye yönelindiği görülür. Önce bir çeviri dönemi geçirilir ve Nizamî’nin mesnevileri Ahmedi, Şeyhi gibi şairlerce çevrilir. Mesnevi biçiminin gelişimiyle birlikte, Türk şairlerince hamse sahibi olmanın, varılacak en büyük sanatsal amaç olarak benimsendiği görülür. Mesnevilerin “şebebi telif” bölümünde bu amaç açıkça belirtilir. Ama hamseleri günümüze kadar gelen sanatçıların sayısı sadece altıdır. Hamse sahibi olduğu belirtildiği hâlde hiçbir mesnevisi bulunamamış şairler de vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Hamse Nedir Hamse ödev ara Hamse kelime anlamı Hamse sözlükte ara Hamse ansiklopedi bilgi bankası ara Hamse ne demek Hamse neye denir

Hamse ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.